česky english deutsch <<< >>>

Po hradech, zámcím a zříceninách Českého středohoří.

Košťálov – zřícenina hradu

Výraznou skalnatou dominantou jihovýchodního okraje Českého středohoří na Třebenicku je vrch Košťálov, na jehož vrcholu se tyčí pozůstatky gotického kamenného hradu.
Na vrchu strmé skály se do dnešní doby zachovala horní stavba původního gotického hradu, jehož přesnou dobu vzniku neznáme. První historické prameny jsou doloženy až roku 1372, ale je zajímavé, že první zpráva hovoří o purkrabím Alešovi mladším ze Slavětína a ne o majiteli hradu. V 15. století, v letech kdy byl obléhán husitskými vojsky, patřil hrad Kaplířům se Sulevic. Sídlem Kaplířů zůstal až do poloviny 16. století, kdy již přestal vyhovovat zvýšeným nárokům majitelů a nahradily jej dvě tvrze.
Horní hrad tvoří jediná věžovitá budova paláce. Přízemí bylo bez oken, v prvním a druhém poschodí byla menší okna a ve třetím velká. U vrcholu kopce je volné prostranství, kde se pravděpodobně rozkládal dolní hrad. Nálezy, které zde byly objeveny (zbytky kuchyně, nádobí nebo klíče a zámky z 15.století) jsou umístěny v muzeu v Třebenicích. Uprostřed prostranství se také nachází zasypané sklepy.
K hradu se váží i místní pověsti, jedna z nich vypovídá o Běle, dceři Kazi a Bivoje, která byla ženou bohatého zemana Košála. Když jednou vyjela Běla na hrad Košťálov, byla se svou družinou přepadena dvěma medvědy. Medvědy odvážná dívky spolu se svou družinou zabila a kůže nechal manžel na její počest vyvěsit na bránu hradu. Na zříceninu je možno vystoupat ze stejnojmenné vsi nebo po zelené turistické značce z Třebenic.

Košťálov

Košťálov

Zřícenina hradu Košťálov

Košťálov – pohled od cesty

Užitečné informace

www.hrady-ceskeho-stredohori.cz

GPS pozice

N 50° 29.422', E 13° 59.096'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Památky jinak, o.s.
Věra Gruntorádová
Tel.:774114586
e-mail:pamatkyjinak@gmail.com
http://