česky english deutsch <<<

Lidová architektura

Zvědavá ulička

Unikátní ukázkou lidového architektury v podkrkonošské oblasti je soubor obydlených roubených domků Zvědavá ulička v Jilemnici. Název uličky vychází z faktu, že domy na západní straně jsou za sebou postaveny tak, aby každý další byl posunut o jednu okenní osu blíž do ulice. Ta se tím rychle zužuje a stáčí, a domy působí dojmem zvědavosti svých obyvatel, kteří chtějí pozorovat dění na tehdejší hlavní třídě.

Domy jsou roubené, tvořené z mohutných trámů a spáry mezi nimi jsou vyplněny mazaninou z jílu a plev. Aby trámy nepodléhaly tak rychle nevlídnému klimatu byly původně napouštěny volskou krví. Nejhonosnější část stavby roubených domů tvoří lomenice pobíjené ozdobně vyřezávanými lištami a uzavřené kuklou, v níž bývalo umístěno bohatě malované záklopové prkno s prosbou o Boží ochranu, údaji o vyzdvižení domu. Dochovalá data na domech ukazují, že většina domů pochází z doby po roce 1788, kdy města zachvátil velký požár. V minulosti ve Zvědavé uličce žili především drobní řemeslníci jako tkalci, pekaři, perníkáři, cvočkáři, kartáčníci, truhláří a další. V uličce najdeme i dvě lidové sochy sv. Jana Nepomuckého z 18. století. Při dolním vstupu roste jilm horský (Ulmus scabra), erbovní strom města Jilemnice.

Bylo by však chybou, kdybychom život uličky viděli jen jako idylu. V podruží zámožnějších sousedů tu bydlívaly celé početné rodiny a jejich osudy bývaly trpké. Plaňkové ploty pak až do poloviny minulého století sloužily chodcům za deštivých dnů jako zábradlí, neboť nedlážděná cesta se proměnila v hluboké bláto. Teprve v polovině 19. století byla vybudována dlážděná cesta.

GPS pozice

N 50° 36.536', E 15° 30.152'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Geopark UNESCO Český ráj
Jiří Vlasák
e-mail:vlasak@geopark-ceskyraj.cz
http://www.geopark-ceskyraj.cz