česky english deutsch <<< >>>

Muzea a galerie

Prachov - Muzeum přírody Český ráj

Muzeum přírody Český ráj se nachází v Prachovském sedle na okraji obce Prachov. Jeho provoz a rozvoj zajištuje stejnojmenné občanské sdružení. Návštěvníci se zde seznámí s přírodou a historií Českého ráje, zejména Prachovských skal, s počátky turistiky a horolezectví, se zajímavostmi o flóře a fauně, ale i se současnou ochranou přírody. Neživou přírodu představuje sbírka achátů, jaspis a dalších minerálů a hornin. Část stálé expozice je věnována komponované barokní krajině, která vznikla v okolí Jičína v 17. století zásluhou Albrechta z Valdštejna. Dále pak archeologii, místní historii, především událostem souvisejícím s prusko-rakouskou válkou, kdy se tato místa stala v roce 1866 dějištěm bitvy u Jičína.

V místnosti zvané Žabí ráj je galerie oroginálních portrétů středoevropských žab, v jejich přirozeném životním prostředí. Dále tu je umístěna část sbírky jedinečných předmětů, ve tvaru žáby z mnoha oblastí lidského života., z různých materiálů a prakticky z celého světa. jsou tu tedy žáby plyšové, skleněné, kamenné i jiné, nejen hračky a dekorační předměty, ale i žáby kuchyňské, koupelové, kancelářské a další, z Evropy, Afriky, Asie i Ameriky, žáby, které mají svoje příběhy. v muzeu jsou daždoročně obměnovány výstavy fotografii z přírody, zajmavých snímků krajiny, rostlin i živočichů- Současně probýhá výstava seznamující návštěvníky se členy rodiny Lepařů, kteří byli autory první mapy Prachovských skal, prvního průvodce skalami vydaného tiskem a zasloužili se o objevení krás zdejší přírody pro veřejnost a zároveň i o její první ochranu.

Tradiční je výstava výtvarných děl oceněných v soutěži Namaluj obojživelníka nebo plaza roku, kde jsou vystaveny práce ze všech soutěžních kategorii, od dětí z mateřských škol přes žáky a studenty, až po dospělé, a to i soutěžící z domova důchodců nebo handicapovaných umělců.

GPS pozice

N 50° 27.922', E 15° 18.344'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Geopark UNESCO Český ráj
Jiří Vlasák
e-mail:vlasak@geopark-ceskyraj.cz
http://www.geopark-ceskyraj.cz