česky english deutsch <<< >>>

Rozhledny a vyhlídky

Skokanský můstek v Popelkách

Zdejší můstek s kontrukčním bodem 70 metrů není typicky zasazen dosvahu, ale stojí skoro navrcholu kopce. Tím poskytuje návštěvníkům prakticky výhled na všechny strany. Zdejší lyžarský areál nazývaný V Popelkách prodělal rozsáhlou rekonstrukci v letech 2004 – 2007. V rámci této rekonstrukce byl největší ze zdejších můstků přestaven a byl k němu přistaven vyhlídkovy ochoz. Tím se z můstku stala i vyhlídka. Tento rok byla znovu zpřístupněna i rozhledna na nedalekém Táboře, takže se z Lomnice nad Popelkou rázem stala rozhlednová velmoc Českého ráje. Oficiální vyhlídka na skokanském můstku je v Čechách raritou.

Během přístupu k rozhledně směrem od areálu dávejte velký pozor, jestli ze dvou bližších můstku zrovna neskáče nějaký skokan. Při přístupu k můstku K-70 totiž překračujete dojezdové dráhy dvou menších můstku, kde se i v létě skáče na umělé hmotě.

Historie skoků na lyžích v Lomnici nad Popelkou je dlouhá. První můstek byl vystaven na „Babylonu“ v 20. letech 20. století i tento malý můstek sloužil jako vyhlídkové místo. Můstek byl stržen a v roce 1951 začíná výstavba nového můstku V Popelkách.

Stavba skokanského můstku

Stavba skokanského můstku

Za podpory města a hlavně zdejších příznivců sportu dochází k budování celého lyžařského areálu včetně žákovského můstku a vleku. V roce 1975 získávají lyžaři 2 miliony korun na stavbu můstku K – 70 s umělým povrchem. V říjnu tohoto roku je již můstek dostaven, zkolaudován a probíhají na něm první závody na umělém povrchu.

Závody v roce 1958

Závody v roce 1958

Užitečné informace

Rozhledna je volně přístupná

GPS pozice

N 50° 31.839', E 15° 20.895'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Geopark UNESCO Český ráj
Jiří Vlasák
e-mail:vlasak@geopark-ceskyraj.cz
http://www.geopark-ceskyraj.cz