česky english deutsch <<< >>>

Muzea a galerie

Turnov - Galerie Granát

Galerie Granát je součástí a zároveň reprezentačním místem firmy Granát družstvo umělecké výroby, Turnov, která je největším výrobcem šperků s českými granáty v Turnově a v Evropě. Družstvo založené v roce 1953 reprezentuje nejvyšší kvalitu a řemeslnou zručnost turnovských zlatníků a brusičů drahých kamenů.

Podnětem ke Galerii byla potřeba prezentovat družstvo, a představit návštěvníkům Turnova bohatou historii šperkařství a kamenářství. Ta vedla k založení centra v roce 2003. Stálá volně přístupná expozice dává možnost nahlédnout do tajů zrodu šperku. Brusič vybrousí granát, drobné plošky ho rozzáří do ohnivě červeného očka. Zlatník sestaví šperk jenž nakonec ozdobí zasazením českého granátu. Nejatraktivnější jsou praktické ukázky broušení granátů na dobových strojích, a výroby granátového šperku.

Brusný stůl

Brusný stůl

Možnost si sám najít vlastní český granátek. Odborný výklad průvodce vás provede expozicí představující vývoj granátového šperku zahrnující tradiční postupy a vzory, až po současný moderní design.

3perk s granátem

Šperk s granátem

Galerie se ve svém výstavním programu zaměřuje na výstavy spojené hlavně s českým granátem, drahokamy a zlatnickým řemeslem. Výstavy obrazů se zaměřují na turnovské a regionální umělce (L.Matoušová, V. Matoušová, J.Charousek,…)

Nejvýznamnější byly výstavy ve spolupráci s SUPŠ Turnov a Muzeem Českého ráje Turnov (MČRT) při příležitosti 55 let družstva Granát. Tři hlavní výstavy zahrnují soubor šperků v období od roku 1884 až 1950 ze sbírek SUPŠ doplněné o soubory MČRT a Granátu.

Šperky ze 70. let 20. století

Šperky ze 70. let 20. století

Užitečné informace

Kontakt:

tel.: 481 325 989, 737 206 691

e-mail: galerie@granat.cz

Otevírací doba:

pondělí – pátek 9–12 a 13–17

GPS pozice

N 50° 35.220', E 15° 9.463'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Geopark UNESCO Český ráj
Jiří Vlasák
e-mail:vlasak@geopark-ceskyraj.cz
http://www.geopark-ceskyraj.cz