česky english deutsch <<< >>>

Muzea a galerie

Železnice - vlastivědné muzeum

Budova muzea je v empírovém stylu a pochází z roku 1827. Byla vystavěna rok po velkém požáru, který zničil většinu města Železnice. Po požáru tento dům nechal postavit bohatý kupec, který v něm po dlouhých několika letech žil. Muzeum je zde až od roku 1940, kdy jej odkoupil místní ředitel školy František Mencel. Díky jeho štědrému daru, bylo možno o rok později zakoupit vedlejší dřevenou stavbu, která je v současnosti částí expozice. Ta byla vystavěna už roku 1789, takže přežila i velký požár.

Hlavní stálá expozice je Kupecký krám. Expozice se nachází v hlavní budově muzea a nabízí ukázku kupeckých regálů, pult, denní potřeby a řemeslné nástroje z minulého století. Jsou to pozůstatky po již zmiňovaném kupci.

Další expozicí je malířství rodáka Františka Zikmunda. Jedná se o akademického malíře, který již ve svém dětství, kdy nosil paletu a štětce malíři Františku Kavánovi,vytvořil své první malířské pokusy. Vystaveny jsou některé jeho olejomalby a akvarely. V místnosti je také nábytek, který měl v pražském ateliéru, stojan, paleta se štětci a dřevěný kufřík s barvami.

Také je zde umístěna výstava lidové architektury okolí Železnice, malovaný nábytek, truhlice, kameninové nádobí, malované džbány a talíře.

Na své si přijdou i milovníci historických bitev. Je zde stálá expozice Rakousko-pruské války z roku 1866. Vystaveny jsou předměty, připomínající obě válčící strany. Čáky rakouských důstojníků, pruské přilby a také mapy bojiště.

Užitečné informace

Vstupné:

dospělí 40,–

důchodci 25,–

děti(-15) 25,–

výstava 10,–

Otevírací doba (květen – září):

Středa – Neděle: 9 – 11:30 a 13:00 – 16:30

GPS pozice

N 50° 28.308', E 15° 22.929'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Geopark UNESCO Český ráj
Jiří Vlasák
e-mail:vlasak@geopark-ceskyraj.cz
http://www.geopark-ceskyraj.cz