česky english deutsch >>>

Muzea a galerie

Jičín – Muzeum hry

Muzeum sídlí v bývalém jičínském zámku. Ten je největší stavbou na Valdštejském náměstí v Jičíně a je jednou z dominant městské památkové rezervace. V historických zámeckých ateliérech je k prohlédnutí empírový konferenční salónek Tří císařů a portréty monarchů, který je součástí stálé vlastivědné a archeologické expozice. Muzeum hry se nazývá díky svým interaktivním prohlídkám, při kterých si návštěvník může vyzkoušet některé z vystavených exponátů.

K prohlédnutí zde jsou čtyři stálé expozice. První expozice je tradiční s popisky exponátů a textů věnované danému období. Při prohlídce druhé expozice si návštěvník může vyzkoušet interaktivní exponáty. Například, mlýnek na obilí, loutkové divadlo nebo si upříst nit na kolovratu. Tyto místa jsou označena zvláštním symbolem nebo na ně upozorní rodinný průvodce, který je součástí vstupenky. Třetí expozicí je nově vybudovaná muzejní herna, ve které je možno sestavit z jednotlivých fragmentů dámské dobové kostýmy nebo sestavit různé podoby jičínského náměstí. Poslední cesta je zaměřena na Albrechta z Valdštejna. Návštěvníci si mohou vyrobit hůlku ze stočeného papíru, která je klíčem k mnoha tajemství expozice. Někde slouží ke spuštění hudby nebo k roztočení stroboskopu. A nakonec je tím jediným klíčem, který dokáže otevřít tajemnou komnatu.

Díky tomuto stylu prezentace vystavených exponátů, získalo jičínské muzeum tuzemskou cenu – první místo v soutěži Gloria Muselis v roce 2003.

Užitečné informace

Vstupné muzeum a galerie:

Dospělí: 60,–
Dospělí: 40,–

Děti, studenti, důchodci: 30,–

Děti, studenti, důchodci: 20,–

Rodinné vstupné: 130,–

Rodinné vstupné: 100,–

Otevírací doba:

Muzeum:

Červenec – srpen: 9:00 – 18:00 (i v pondělí)

Leden, březen – červen, září – prosinec: 9:00 – 17:00

Únor: 10:00 – 16:00

Galerie:

Červenec – srpen: 9:00 – 17:00 (i v pondělí)

Ostatní měsíce, denně mimo pondělí: 9:00 – 17:00

GPS pozice

N 50° 26.180', E 15° 21.129'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Geopark UNESCO Český ráj
Jiří Vlasák
e-mail:vlasak@geopark-ceskyraj.cz
http://www.geopark-ceskyraj.cz