česky english deutsch <<< >>>

Muzea a galerie

Semily - muzeum a Pojizerská galerie

V domě barokního stylu, kde se v současné době nachází muzeum a pojizerská galerie, se 6. 1. 1882 narodil známý český spisovatel Ivan Olbracht. Již před ním zde žil jeho otec, také známý spisovatel Antal Stašek.

Již od roku 1960 slouží dům jako muzeum dělnického hnutí. Až po zlomovém roce 1989 se zaměření muzea změnilo. V patře a v podkroví jsou vystaveny dvě stále expozice. První je věnována slavným osobnostem Semilska a druhá se zaměřuje na tradiční řemeslnou výrobu a kulturu Horního Pojizeří. K osobnostem Semilska samozřejmě patří spisovatelé Ivan Olbracht a Antal Stašek, politik František Rieger a publicista Pavel Tigrid. V přízemí domu bývají krátkodobé výstavy. K muzeu patří také Pojizerská galerie, využívaná především pro pořádání uměleckých výstav.

Místnost byla navržena tak aby se nevyužívali pouze obvodní stěny, ale také čtyři sloupy v prostoru. Uprostřed místnosti je také velice zajímavé střešní okno. Součástí galerie je pískovcový portál z Koštálovského mlýna nedaleko Semil. Byl postaven Janem Culíkem roku 1815 pro Rykrův mlýn.

Muzeum a pojizerská galerie Semily také zajišťuje prohlídky areálu roubených chalup a expozici pilníkářství a pro obdivovatele krajiny z ptačí perspektivy prohlídku věže sv. Petra a Pavla v Semilech.

Užitečné informace

Vstupné muzeum:

Dospělí: 30,–

Děti, studenti, důchodci, ZTP/P: 15,–

Vstupné na věž kostela sv. Petra a Pavla:

Dospělí: 20,–

Děti, studenti, důchodci, ZTP/P: 10,–

Vstupné do roubenky s pilníkářskou dílnou:

Dospělí: 20,–

Děti, studenti, důchodci, ZTP/P: 10,–

Rodinný balíček: 180,–

Otevírací doba:

V období letních prázdnin: PO – NE od 9:00 do 17:00

Mimo sezonu: ÚT – NE od 9:00 do 16:00

GPS pozice

N 50° 36.204', E 15° 20.088'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Geopark UNESCO Český ráj
Jiří Vlasák
e-mail:vlasak@geopark-ceskyraj.cz
http://www.geopark-ceskyraj.cz