česky english deutsch <<< >>>

Muzea a galerie

Lomnice nad Popelkou - městské muzeum

Muzeum sídlí v neoklasicistním Šlechtově domě na Husově náměstí. Během několika let vznikaly postupně tři stálé expoziční bloky. První se zaměřuje na historii a národopis Lomnicka, další na mineralogické bohatství Českého ráje a Podkrkonoší a v oblastní galerii na díla významných, místních výtvarníků. Zajímavou expozicí je Památník rodu Šlechtů s ukázkami různých slohů, porcelánu a obrazu klasiků české tvorby.

Hlavní prohlídka všech tří expozičních bloků a památníku trvá zhruba 60 minut. Velice zajímavou součástí prohlídky je expozice kolekce malovaného lidového nábytku z Čech, která je zaměřena na bohatě zdobený podkrkonošský styl. Podmalbu skla s motivem života a utrpení světců. Nebo skřínkové a mechanické betlémy.

Další část muzea se zaměřuje na přírodní exponáty. Jsou zde vystaveny zkameněliny fauny a flory z prvohor a druhohor, které byly nalezeny v archeologických vykopávkách na Lomnicku. Výstava drahých kamenů – acháty, jaspisy. A také ukázka pektolitů z největších nalezišť na světě.

V oddělení historie města jsou vystaveny archeologické nálezy z pravěku a středověku, morová rakev a informace o architektonickém vývoji města. Pro občany Lomnice n. Popelkou je však nejvzácnější kopie listu z Dalimilovy kroniky s nejstarší dochovanou zmínkou o městu.

Největší zajímavosti, které jsou v muzeu vystaveny, však jsou unikátní funkční hodiny s vodotryskem, pokojový orloj, palné a chladné zbraně 18. a 19. století, neogotický nábytek a obrazy významných malířů.

Užitečné informace

Vstupné:

Děti, studenti – 15,– Kč

Důchodci – 20,– Kč

Dospělí – 25,– Kč

Otevírací doba:

od března do prosince

Úterý – Pátek: 8:00 – 16:00

Sobota a Neděle: 9:00 – 16:00

GPS pozice

N 50° 31.859', E 15° 22.312'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Geopark UNESCO Český ráj
Jiří Vlasák
e-mail:vlasak@geopark-ceskyraj.cz
http://www.geopark-ceskyraj.cz