česky english deutsch <<< >>>

Muzea a galerie

Jilemnice - Krkonošské muzeum

Muzeum se nachází v areálu jilemnického zámku, nedaleko Masarykova náměstí. Všechny budovy zámku a zahrady jsou nově rekonstruovány a upraveny. Nejcennější v expozici v muzea je mechanický ozvučený betlém Jáchyma Metelky.

Betlém je usazen na dřevěné skříňové konstrukci a veškerý pohyb obstarává jediné válcové závaží zavěšené na řetězu. Učitel Jáchym Metelka (1853 – 1940) byl známý perfekcionista, a proto všechny figurky důkladně propracoval. Z 350 figurek, které jsou v betlémě obsazeny, jich je 142 pohyblivých. Každá figurka má svůj vlastní scénář. Celé představení, netrvá ani 5 minut, ale rozhodně je na co se dívat.

Zajímavá je také stálá expozice významného českého šlechtice Jana Nepomuka Františka Harracha. Zpřístupněny jsou např. zámecké schodiště, hraběcí pracovna, ložnice a salonky, a to přesně v místě kde byly před 110 lety. Ve vstupní hale u schodiště je nástěnná Müllerova mapa Čech z roku 1726, lovecké trofeje atd. Kolem nich vstoupíme do expozice historicko – etnografické. Velké popularitě se těší také nová rozsáhlá expozice dějin našeho lyžování, nazvaná „Bílou stopou“. Pro milovníky umění je připravena Kavánova galerie.

Navštívit můžeme také areál pivovaru a celou exkurzi zakončit procházkou zámeckým parkem a blízkou Zvědavou uličkou.

Do většiny místností je možno vstoupit bez průvodce, jen k prohlídce betlému je zapotřebí doprovodu. Ten je k dispozici rovněž a pro větší skupiny. Celá prohlídka trvá 70 – 90 minut.

Užitečné informace

Vstupné:

dospělí – 60,– Kč

studenti, děti, důchodci – 30,– Kč

Návštěvní doba:

celoročně: úterý – neděle 8 – 12 a 13 – 16 hodin
v červenci a v srpnu do 17 hodin

GPS pozice

N 50° 36.627', E 15° 30.266'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Geopark UNESCO Český ráj
Jiří Vlasák
e-mail:vlasak@geopark-ceskyraj.cz
http://www.geopark-ceskyraj.cz