česky english deutsch <<< >>>

Muzea a galerie

Loukov - technické muzeum

Toto netradiční muzeum se nachází v katastrálním území Bystrá u Semil, proto je název Loukov nesmyslný, ale přes to zažitý. Muzeum bylo založeno v roce 1989, když jilemnický Veteran Car Club přišel o halu, kde bylo původní klubové muzeum. Pan Bujárek však bez muzea nemohl spokojeně žít a tak po zralé úvaze a prohlídce 27 objektů zakoupil právě ten v Loukově u mostu, kam ho dnes můžete přijít navštívit. Z bývalé zdemolované traktorové stanice bez elektřiny a vody vytvořil místo, kam se můžete přijet odreagovat ze světa počítačů a věčného shonu civilizace.

Vstup do muzea

Muzeum nepatří k největším jak rozlohou, tak počtem exponátů, ale myšlenkou jeho tvůrce, který dnes v muzeu žije i pracuje. Z původně motocyklového soutěžního jezdce se stal obdivovatel a sběratel techniky. Vztah k motocyklům Jawa zůstává nejsilnějším. Jsou zde stroje po B. Posledním a K. Mašitovi. Celkově se v muzeu nachází asi 3000 expnátů do roku 1945,z toho 40 motocyklů, 60 unikátních motocyklových motorů, sbírka klaksonů, zapalovacích svíček, kola a jejich příslušenství, historické plechovky od olejů a mnoho dalšího materiálu týkajícího se motocyklů a automobilů.

V oddělení foto – rádio je více něž 400 fotoapárů a 100 rádií. Převážná část expozicie je v prvním poschodí, kam se objemnější exponáty dopravují výtahem. V přízemní časti muzea je karosárna, kde pan Bujarek rekonstruje staré automobily a motocykly, vyrábí dřevěné skelety na automobily. Před budovou muzea je nedokončená miniponorka, která má český patent a socha sv.Kryštofa patrona motoristů. Za zmínku taktéž stojí pneumatické kladivo přímo z prvorepublikové slavné karosárny Petera z Vrchlabí. Vzhledem k prodělečnosti muzea se rozpočet zachraňuje i na tomto stroji, s jehož pomocí vyrábí pan Bujárek pro kolegy veteranisty motocyklové blatníky a menší plechové díly.

Z vystavovaných exponátů jsou nejzajímavější motocykly JAWA a ČZ ze 60. a 70. let, anebo AERO MINOR s totožným motorem, které získalo 2.místo v závodě 24 hodin La Mans.

Exponáty jsou i před muzeem

Užitečné informace

Otevírací doba:

Květen až říjen denně 10.00 – 16.00

Jindy po telefonické domluvě předem.

Kontakt:

Pavel Bujárek (731 418 710)

GPS pozice

N 50° 36.807', E 15° 24.213'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Geopark UNESCO Český ráj
Jiří Vlasák
e-mail:vlasak@geopark-ceskyraj.cz
http://www.geopark-ceskyraj.cz