česky english deutsch <<<

Rozhledny a vyhlídky

Zdenčina skála

Vyhlídka je situována na skalním ostrohu z křemenných pískovců teplického souvrství (tzv. hruboskalského kvádru), které leží na vápnitých pískovcích a písčitých vápencích jizerského souvrství a případně bazálních vápnitých jílovcích teplického souvrství. Těleso křemenných pískovců má mocnost asi 140m. Ostroh vznikl tak, že se Jizera postupně zařezávala dobloku kvádrových a jemnozrnných vápnitých pískovců.

Vstup na vyhlídku

Vstup na vyhlídku

Z deset metrů vysoké skály v nadmořské výšce 380 m n. m., na které je vyhlídka postavena se otevírá pohled do údolí Jizery na část Betlémských skal. Za dobrého počasí je viditelný i Ještěd a Jizerské hory.

Výhled do údolí Jizery

Výhled do údolí Jizery

Rostou zde květnaté bučiny (z vyhlídky je vidět přírodní památka Bučiny u Rakous) doplňovány borovicemi, typickými stromy pro pískovcové skály. V okolí skalní vyhlídky roste Žebrovice různolistá a ohrožený Prstnatec májový (Dactylorhiza majalis), který patří mezi zvláště chráněné druhy a nachází se i na Červeném seznamu rostlin České republiky.

Prstnatec májový

Prstnatec májový

Skalní vyhlídka byla údajně podle pověsti pojmenována podle mladé dívky z nedaleké vesnice, která skočila ze skály kvůli nešťastné lásce.

GPS pozice

N 50° 36.374', E 15° 11.620'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Geopark UNESCO Český ráj
Jiří Vlasák
e-mail:vlasak@geopark-ceskyraj.cz
http://www.geopark-ceskyraj.cz