česky english deutsch <<<

Údolí Plakánek

Bývalá Semtínská lípa

Semtínská lípa biologicky lípa srdčitá, po mnoho desetiletí symbol nejen Sobotecka, ale celého Českého ráje byla zničena vichřicí 27. května 2000. Lípa svou velikostí byla jednou z největších u nás s obvodem kmene 8 metrů a vysoká 32 metrů. Stejný osud postihl i její sestru, která neodolala vichřici v roce 1858. Nyní jsou zde vysazeny lípy nové.

Lípy byly vysazeny kolem roku 1720. V 30. letech 18. století přibyla i socha Jana Nepomuckého, dílo sochaře Josefa Jelínka. Toto místo, stejně jako Roubenka, byla inspirací pro některé básně nejvýznamnějšího soboteckého rodáka Fráňu Šrámka.

Když se z tohoto místa rozhlédnete po okolí kromě hradu uvidíte i zámek Humprecht a zříceninu hradu Trosky, který je na vypreparovaných sopečných sopouších.

Toto je poslední zastavení na stezce. Trochu symbolické u zničené lípy, která je zakonzervována střechou, kterou vytvořil člověk. Celou stezku provází lidská činnost, která ovlivňovala a bude ovlivňovat život v Českém ráji. Když se zamyslíte nad místy, které jste dneska prošli kolik z nich nepoznamenal člověk? Na skalní věži postavil hrad Kost na vyhaslém kráteru sopky zámek Humprecht, v údolí Plakánek si v jeskyních a ve skalách tvořil příbytky a útočiště a ještě na ně z údolí získával surovinu – pískovcové kvádry. Využíval průzračně čistou vodu pro svou potřebu a nebo jako zdroj energie.

Lidé si jsou si zde však vědomi, že bez přírody zde nemohou zůstat dlouho, proto se ji snaží využívat střídmě a v posledních desetiletích se ji snaží chránit vyhlašováním zvláště chráněných území. Území Geoparku UNESCO Český ráj je toho příkladem.

GPS pozice

N 50° 29.123', E 15° 8.992'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Geopark UNESCO Český ráj
Jiří Vlasák
e-mail:vlasak@geopark-ceskyraj.cz
http://www.geopark-ceskyraj.cz