česky english deutsch <<< >>>

Údolí Plakánek

Vesec

Osada Vesec je částí obce Libošovice, k ní byla přičleněna v roce 1964 s dalšími obcemi, třeba Nepřívěčí, do které dojdete později. Vesec byla založena v 11. nebo 12. století, tudíž patří mezi tzv. starokostecké vsi.

Ve Vesci to vypadá že se čas zastavil před více než sto lety. Naleznete zde 18 roubených chalup (nejstarší záznam o dodnes stojíc usedlosti je z roku 1578). O každé chalupě je spousta stran záznamů v místních kronikách. Tento fakt zaujal i filmaře ve vesnici bylo točeno mnoho filmů, ve kterých si místní obyvatelé i zahráli. Jmenujme pohádku Čerty nejsou žerty, nebo filmy Jára Cimrman ležící spící, Jak dostat tatínka do polepšovny a další.

Kromě roubených chalup nalezneme na návsi památné lípy a socha Nejsvětější Trojice Socha znázorňuje Boha otce s trojúhelníkovou svatozáří, který drží v ruce krucifix s korpusem svého syna a klečí na kouli, která byla symbolem nejvyšší moci. Na této kouli je reliéf holubice jako symbolu Ducha svatého. Po stranách klečí dva andělíčci. Toto sousoší patří k vrcholným dílům rodiny lidových sochařů Zemanů. Pochází z roku 1834 a bylo tesáno na místě z pískovce vylomeného z velkého lomu v Plakánku. Přestože sousoší je empírové, některé prvky přetrvaly z baroka. Na podstavci sochy je vytesán reliéf znázorňující svatbou pannu Starostu, dceru krále portugalského. Legenda o jejím mučednictví je snad dostatečně známa. Reliéf ve Vesci je pokračováním legendy. Kdysi prý byl kolem této sochy sv. Starosty veden na popravu nevinně odsouzený houslista. Prosil sv. Starostu, aby mu pomohl – a tu k údivu všech z nohy kamenné sochy upadl střevíček. Houslista klečící u sv. Starosty a udiveně se rozhlížející po překvapených divácích je zachycen na reliéfu. Zastavte se i vy, až půjdete kolem, a sochu si pozorně prohlédněte.

GPS pozice

N 50° 28.801', E 15° 9.305'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Geopark UNESCO Český ráj
Jiří Vlasák
e-mail:vlasak@geopark-ceskyraj.cz
http://www.geopark-ceskyraj.cz