česky english deutsch <<< >>>

Nové Hrady

Kovárna

Kulturní památka

Novohradská kovárna představuje velmi cenný příklad kovářské živnosti, založené v roce 1719 kovářem Ferdinandem Grössingerem. Jednalo se o přízemní budovu se sedlovou střechou pokrytou šindelem. Jak bylo v té době běžné, patřilo k ní i hospodářské zázemí.

Kovárna přecházela v této rodině z otce na syna po několik generací. Ještě v roce 1879 zde byl zmiňován August Grössinger jako podkovář a ranhojič. Později sloužila pouze k bydlení. Posledním majitelem byl malíř pan Karba, jehož tvorba byla inspirována krajinou Novohradska.

V roce 2000 koupilo bývalou kovárnu Město Nové Hrady a provedlo její celkovou rekonstrukci. Většina prvků stavby byla demontována, restaurována, doplněna a vrácena zpět na původní místo. Jen málo částí je nových a ty jsou provedeny jako materiálové i tvarové repliky původních. Zcela nově byla v objektu postavena troje kachlová kamna.

V současné době má kovárnu v pronájmu Společnost Rožmberk o. p. s. a ve spolupráci s uměleckým kovářem Danielem Černým zde pořádá kovářská setkání a různé akce pro veřejnost. Kovářská setkání jsou příležitostí k výměně zkušeností a ke spolupráci na společném díle. Výsledky jednotlivých setkání můžete nalézt například podél cyklistických tras v okolí Nových Hradů (4 nově osazené kované kříže), nebo přímo v kovárně (čert a kovářské nářadí). Mimoto zde probíhají různé řemeslné kurzy, vánoční a velikonoční setkání zaměřená na přiblížení tradic v regionu, ochutnávky tradičních regionálních jídel a tvůrčí dílny pro děti i dospělé.

GPS pozice

N 48° 47.373', E 14° 46.603'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Společnost Rožmberk o.p.s.
Olga Černá
Tel.:602 471 653
e-mail:cerna@rozmberk.org
http://www.ruze.ekomuzeum.cz