česky english deutsch <<< >>>

Litoměřice

Přístaviště Litoměřice

Po Vltavě je Ohře v Čechách druhým největším levostranným přítokem Labe, do kterého se vlévá právě v Litoměřicích. Na soutoku těchto dvou řek, ze Střeleckého ostrova můžete využít lodní dopravu na největší české osobní lodi Porta Bohemica1. Loď pluje v pravidelných linkových plavbách, ale lze zařídit plavbu i na objednávku. Nezapomenutelná může být i technická poznávací plavba, kde loď proplouvá zdymadly pod Mariánskou skálou z Ústí nad Labem, či Litoměřická okružní plavba na Píšťanské jezero s programem. Plavbu menší vinařskou lodí s kapacitou 115 osob, zvanou Porta Bohemica2 jistě uvítají milovníci vína, kde je připravena degustace vín hlavně z místních vinařských oblastí.
Loďě jsou pojmenovány podle ojedinělého přírodního útvaru a kaňonovitého údolí Labe, zvaného Porta Bohemica – Brána Čech. Z paluby lodi můžete vidět nejen tuto přírodní scenérii, ale i typické kužely vyhaslých sopek Českého středohoří. Podél břehu Labe vede Labská vinařská cyklotrasa, která sahá od Brány Čech po soutok s Vltavou u Mělníka, tak že lze kombinovat cyklostezku s plavbou, neboť loď je na přepravu kol připravena. Řeka Labe je jednou z největších řek a vodních cest Evropy. Pramení na severu Čech v Krkonoších na místě zvaném Labská louka. Protéká Německem, do kterého z naší republiky vtéká u Hřenska, jež je nejníže položeným bodem Čech. Území České republiky Labe opouští hlubokou roklí tvořenou Labskými pískovci.
Její délka je v Čechách 358,3 km a celková délka je 1154 km. Povodí Labe má rozlohu 144055 km3. Jako zajímavost můžeme uvést, přestože má Labe na soutoku s Vltavou u Mělníka slabší průtok a je od pramene kratší, není považováno za její přítok a je považováno za největší českou řeku.

Loď Porta Bohemica

Loď Porta Bohemica

Přístaviště s pohledem na Tyršův most

Přístaviště s pohledem na Tyršův most

Řeka Labe

Řeka Labe

Užitečné informace

Užitečné odkazy: www.portabohemica.cz www.osobni-lod.cz www.labskaparoplavba.cz

GPS pozice

N 50° 31.831', E 14° 8.187'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Památky jinak, o.s.
Věra Gruntorádová
Tel.:774114586
e-mail:pamatkyjinak@gmail.com
http://www.pamatky-jinak.webnode.cz