česky english deutsch <<< >>>

Terezínská stezka

Bohušovická kotlina a krematorium

Bohušovická kotlina, pojmenovaná podle nedalekého městečka, se rozkládá za hradbami pevnostního systému na jižním okraji Terezína. Jedná se o jednu z pěti terezínských kotlin, které vznikly na konci 18. století vytěžením hlíny použité k výstavbě pevnosti. V případě jejich ohrožení mohly být kotliny zatopeny (viz zastavení č. 10).

Součástí kotliny je několik hřbitovů. Jako první vznikl hřbitov pevnostní, který sloužil jak vojenské posádce, tak i civilnímu obyvatelstvu Terezína. Dochovány jsou zde hodnotné náhrobky osobností souvisejících se vznikem a počátky fungování pevnosti, např. u hřbitovní zdi vlevo od vchodu se nachází impozantní náhrobek budovatele a prvního velitele pevnosti Karla Nicolase von Steinmetz z roku 1798. Hřbitov je používán do dnešních dnů.

V pořadí druhým nejstarším je hřbitov ruských zajatců z 1. světové války, jehož dominantu tvoří pomník z roku 1918. Na okrajích hřbitova, který sloužil k pohřbívání těl zemřelých ve zdejších zajateckých táborech, jsou vyznačeny řady hrobů. Několik původních náhrobních kamenů s gruzínskými a ázerbájdžánskými nápisy, odhalených při úpravách terénu, lze nalézt u kamenné zdi v zadní části hřbitova.

V těsném sousedství Ruského hřbitova se nachází další pietní areál, a to Židovský hřbitov s krematoriem. Na ploše v okolí budovy je v jednotlivých i hromadných hrobech pohřbeno přibližně devět tisíc osob, které přišly o život v terezínském ghettu od prosince 1941 do počátku října 1942. Poté byly oběti spalovány a pouze na jaře byl ještě menší počet zemřelých pohřben do země.

Výstavbu krematoria si vyžádala zejména vysoká hladina spodní vody, poměrně často podmáčené hroby a s tím spojené nebezpečí šíření nemocí po okolí. Po dokončení stavby ustalo pohřbívání do země a těla zemřelých z ghetta i věznice gestapa v Malé pevnosti byla pouze spalována. Krematorium, obsluhované skupinou vězňů židovského tábora, bylo v provozu i v poválečném období, kdy celý Terezín zachvátila epidemie skvrnitého tyfu. Následkem této nemoci zemřely stovky lidí ve dnech po osvobození.

Interiér krematoria je originální se čtyřmi původně dochovanými pecemi, pitevnou a dalším vybavením z doby druhé světové války. Informace o nemocnosti vězňů, příčinách úmrtí, provozu krematoria aj. podává výstava ve vstupní a zadní části objektu.

Posledním ze hřbitovů v areálu kotliny je hřbitov s ostatky vojáků Rudé armády, kteří v Terezíně zemřeli v květnových dnech 1945. Hřbitovu dominuje pomník se srpem a kladivem.

Krematorium a hřbitov

Krematorium a hřbitov

Vnitřní zařízení krematoria

Vnitřní zařízení krematoria

Hřbitov

Hřbitov

Užitečné informace

www.pamatnik-terezin.cz www.holocaust.cz

GPS pozice

N 50° 30.216', E 14° 8.988'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Památky jinak, o.s.
Věra Gruntorádová
Tel.:774114586
e-mail:pamatkyjinak@gmail.com
http://www.pamatky-jinak.webnode.cz