česky english deutsch <<< >>>

Po vrcholech CHKO České středohoří

Čičov u Hořence

Čičov je čedičový kužel, také nazývaný Hořenecký Špičák nacházející se 10 kilometrů severně od Loun, nad vsí Hořenec, nedaleko od obce Libčeves.

Jedná se o mimořádnou lokalitu světového významu. Pro svůj význam byl zařazen mezi Národní přírodní rezervace a to nejen jako lokalita teplomilné stepní květeny, ale i jako lokalita mineralogická. Zdejší porosty jsou řídké, prostoupené stepními trávníky. Travnatá společenstva jsou předmětem ochrany. Hojně se zde vyskytuje koniklec luční český (Pulsatilla pragensia), kavyl Ivanův a kavyl vláskovitý (stipa pennata a stipa capillata).

Tento téměř holý vrch je původně troska sopečného tělesa. V době svého vzniku se celé dnešní těleso nacházelo pod zemí a nad zem vyčníval pouze kráter.

Oblast je známá výskytem vínově až světle medově žlutých krystalů aragonitu, které krystalizovaly v podobě jehlic i poměrně velkých krystalů. Vzácně jsou krystaly i zcela čiré. Dobře vyvinuté krystaly mají tvar šestibokých sloupečků, přestože se jedná o minerál kosočtverečný. Aragonit se vyskytuje jako výplň některých trhlin v hornině. Tyto trhliny jsou hojně zastoupeny na východním a jižním svahu vrchu.

Poslední významné nálezy pocházejí z první poloviny devadesátých let dvacátého století. Čičov je chráněnou přírodní rezervací a na jeho území je přísně zakázáno cokoliv sbírat. Také byl oblíbeným místem malíře Kamila Lhotáka.

Čičov

Čičov

Výhled na Rannou a Oblík

Výhled na Rannou a Oblík

Vzorky Aragonitu

Vzorky Aragonitu

GPS pozice

N 50° 26.042', E 14° 0.926'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Památky jinak, o.s.
Věra Gruntorádová
Tel.:774114586
e-mail:pamatkyjinak@gmail.com
http://www.pamatky-jinak.webnode.cz