česky english deutsch <<< >>>

Okolo Bzenecké Doubravy

Jízda králů ve Skoronicích

V povědomí široké veřejnosti je zvyk jízdy králů spojen především s Vlčnovem. Lidé žijící mimo region Slovácka často ani netuší, že družinu krojovaných jezdců chránících svého krále mohou vidět i v Hluku, Kunovicích a Skoronicích.

jízda králů ve Skoronicích

Co vlastně tento zvyk představuje? Původní smysl jízdy králů byl zřejmě rituální. Odráží se v něm iniciační obřad přijímání chlapců mezi muže, oslava svatodušních svátků i pověst o vladaři utíkajícím v přestrojení z prohrané bitvy.

Dnes je tento zvyk především velkou slavností, na které se mohou lidé setkávat a vytvářet vztahy mezi sebou, ale také vůči své minulosti a tradici. Jízdy se původně účastnili odvedenci na vojnu, dnes ji jezdí i starší muži. Na omašlených koních se nejprve seřadí na návsi, odkud jedou ke starostovi pro souhlas s konáním jízdy. Pak družina projíždí ulicemi a krátkých veršů – vyvolávek se snaží na svého krále vybrat dary v podobě vína, drobného pohoštění nebo peněz. Častou průpovídkou vyvolávek je sousloví – hýlom, hálom. To je zřejmě odvozeno z maďarštiny a znamená – volám, volám.

Skoronickou jízdu králů můžete vidět jednou za čtyři roky ku příležitosti Slováckého roku v Kyjově (rok konání – 2011) nebo jednou za deset let přímo ve Skoronicích.

GPS pozice

N 48° 58.711', E 17° 9.910'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s.
Marie Petrů
Bartolomějské nám. 47, 698 01 Veselí nad Moravou
Tel.:tel: 518 322 545
e-mail:visbk@bilekarpaty.cz
http://