česky english deutsch polski <<< >>>

Naučná stezka Hvozdnice

Stopy života v lese

Přestože to nemusí být člověku na první pohled patrné, je les plný života. Většina zvířat je velmi plachá a před lidmi se urývá, avšak kdo v lese žije, pozná pozorný pozorovatel podle tak zvaných pobytových znaků. Mezi nejčastější a nejlépe viditelné pobytové znaky patří stopy, zejména v zimě na sněhu, je podle nich velmi snadné identifikovat majitele. Jsou – li dobré podmínky, můžeme vidět celou stopní dráhu, ta nám mimo jiné napoví, zda zvíře šlo pomalu či prchalo. Najdeme-li pěknou stupu, můžeme se pokusit vyrobit její odlitek. Při odlévání se řídíme některými zásadami, jako je například výběr kvalitního otisku, jeho citlivé očištění tj. zbavení stopy písku, chlupů, zeminy. Pro dobrý otisk si musíme připravit sádru odpovídající hustoty, ani příliš řídkou ani hustou. Mezi další pobytové znaky patří zbytky potravy, jedná se například o ohlodané šišky nebo oříšky (od veverek a myší), nebo vývržky (nestravitelné zbytky) u sov a dravců. Často nacházíme trus jednotlivých živočichů, máme-li štěstí, objevíme paroží (srnců a jelenů), zbytky srsti, peří nebo vajíčka. I způsob poškození dřevin, ukusování větviček či loupání kůry stromů, prozradí srnu, zajíce, hraboše nebo veverku.

Dalším zajímavým pobytovým znakem jsou hálky drobného hmyzu. Mezi nejznámější patří duběnky, které způsobují larvy drobného blanokřídlého hmyzu – žlabatek. Larvičky žlabatek nebo některé mšice vylučují růstový hormon auxin, který způsobuje bujení rostlinných pletiv, což se projevuje vytvořením hálky. Zajišťují si tak potravu, která jim roste přímo u úst.

Sádrové odlitky

Sádrové odlitky

Stopa kočky

Stopa kočky

Stopa zajíce

Stopa zajíce

Užitečné informace

Kontakty

Krajský úřad Moravskoslezského kraje, odbor životního prostředí a zemědělství 28. října 117, 702 18 Ostrava www.kr-moravskoslezsky.cz tel.: +420 595 622 297

GPS pozice

N 49° 54.251', E 17° 48.628'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Krajský úřad Moravskoslezského kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
28. října 117, Ostrava
Tel.:+420 595 622 297
http://www.kr-moravskoslezsky.cz