česky english deutsch polski <<< >>>

Naučná stezka Hvozdnice

Odkryté dno prvohorního moře

Geologické zajímavosti

Droby a nazelenalé slídnaté břidlice vznikly na dně moře před asi třemi stovkami milionů let v období karbonu. V lomu před Vámi se nacházejí zkameněliny zvířat a otisky rostlin, které obývaly tehdejší moře, jež v druhohorách ustoupilo, aby se sem ve třetihorách opět vrátilo. V lomech si můžete prohlédnout droby, které vznikly z hrubších uloženin a břidlice, které vznikly zase z těch jemnějších.

Celé pohoří Nízký Jeseník je tvořeno uloženinami z těchto dob. Souhrnně je označujeme jako kulm. V tomto souvrství se vyskytují zkameněliny mořských živočichů, stejně jako na mnoha místech Nízkého Jeseníku. Jedná se především o hlavonožce z rodu Goniatites a mlže z rodu Posidonia. Také rostliny, které byly do moře splaveny, po sobě zanechaly v sedimentech dna své otisky. Známé jsou např. otisky kůry plavuní rodu Lepidodendron, ale i mnohé druhy kapradin a přesliček. Zkameněliny živočichů a rostlin lze objevit i v korytě potoka Hvozdnice, a to od úrovně Jankova rybníka výše.

Lom

Lom

Jankův rybník

Jankův rybník

Užitečné informace

Kontakty

Krajský úřad Moravskoslezského kraje, odbor životního prostředí a zemědělství 28. října 117, 702 18 Ostrava www.kr-moravskoslezsky.cz tel.: +420 595 622 297

GPS pozice

N 49° 54.504', E 17° 50.370'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Krajský úřad Moravskoslezského kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
28. října 117, Ostrava
Tel.:+420 595 622 297
http://www.kr-moravskoslezsky.cz