česky english deutsch polski <<< >>>

Naučná stezka Rezavka

Ptáci PR Rezavka

V souvislých porostech lužních lesů, mokřadních olšinách, porostech kolem mrtvých ramen a napájecí strouhy hnízdí celá řada ptačích druhů.

Dlask tlustozobý (Coccothraustes coccothraustes) se může díky svému mohutnému zobáku živit tvrdou potravou, především zrny. Vyklovává především jádra z plodů, požírá tvrdá semena různých listnatých stromů, ale někdy se živí i hmyzem. V zimě se přeorientovává na oříšky habrů, bříz a jiných dřevin, když má příležitost, často navštěvuje krmítka.

Mlynařík dlouhoocasí (Aegithalos caudatus) dostal svoje jméno podle bílého zbarvení a dlouhého ocásku, na který připadá celých 8 cm, přičemž celé tělo mlynaříka měří 14 cm. Je velmi užitečný, při výzkumu bylo v potravě mlynaříků zjištěno až 90% různých škodlivých druhů hmyzu.

Lejsek bělokrký (Ficedula albicollis) je tažný pták, ze zimovišť se vrací na přelomu dubna a května a odlétá na přelomu srpna a září. Živí se létajícím hmyzem, který vyhlíží z vrcholku keřů, konce větví.

Coccothraustes coccothraustes

Coccothraustes coccothraustes

Aegithalos caudatus

Aegithalos caudatus

Ficedula albicollis

Ficedula albicollis

Užitečné informace

Kontakty

Krajský úřad Moravskoslezského kraje, odbor životního prostředí a zemědělství 28. října 117, 702 18 Ostrava www.kr-moravskoslezsky.cz tel.: +420 595 622 297

GPS pozice

N 49° 47.891', E 18° 12.603'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Krajský úřad Moravskoslezského kraje Odbor životního prostředí a
28. října 117, Ostrava
Tel.:+420 595 622 297
http://www.kr-moravskoslezsky.cz