česky english deutsch <<< >>>

Třináctero Táborských míst

Vodní scenérie Tábora

Ke koloritu Tábora neodmyslitelně patří nejstarší údolní nádrž ve střední Evropě zvaná Jordán. Byla vybudována v roce 1492 jako zásobárna pitné vody pro město. Vodní nádrž má plochu asi 50 ha a maximální hloubku 14 metrů. Na konci hráze směrem k Praze je přepad s 18 m vysokým vodopádem.

Jordánský vodopád

Jordánský vodopád

Jordán je známý jako rybářský revír s kapitálními úlovky. Pod hrází se nacházejí rybí sádka a velká štičí líheň. Dnes je Jordán hojně využíván k rekreaci, zejména v létě láká k vodním radovánkám Sokolská plovárna s tobogánem a nedaleký aquapark.

Jordán

Jordán

Roku 1502 byla pod jordánskou hrází zbudována vodárna. Unikátní čerpací zařízení vytlačovalo vodu z Jordánu do vodárenské věže, postavené na východním úseku hradeb 32 m vysoko nad hladinou. Z renesanční věže byla voda dřevěným potrubím rozváděna do městských kašen. U vodárenské věže začíná prostranství dnešního Tržního náměstí, dříve nazývaného Velký šanc. Pomyslnou osu Táborska tvoří řeka Lužnice, která poskytuje ideální podmínky pro vodní turistiku, o čemž svědčí řada vodáckých tábořišť a kempů. Její jméno se poprvé objevuje r. 1179 a vyvinulo se ze staročeského názvu pro „lužní řeku“.

V současné době prochází Jordán odbahňováním a vybudováním spodní výpusti. Celkový projekt je nazýván „Obnova rybníka Jordán“. Předpokládané datum dokončení je červenec 2014. Více info na http://www.taborcz.eu/…1384/p1=9764

odbahňování Jordánu

GPS pozice

N 49° 24.838', E 14° 39.789'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Město Tábor
Ing. Michala Svitáková
Tel.:381 486 497
e-mail:michala.svitakova@mutabor.cz
http://www.taborcz.eu