česky english deutsch polski <<< >>>

Vrcholy a výhledy na Beskydy

Velký Javorník

Zajímavosti z přírody a historie

Chata Pohorské jednoty Radhošť na Javorníku byla otevřena v roce 1935. Říkalo se jí Benjamínek. To proto, že byla nejmladší z turistických chat Pohorské jednoty. První útulna byla na Javorníku postavená olomouckým arcibiskupstvím už v roce 1897, roku 1915 však úplně vyhořela

Pohorská jednota Radhošť byla prvním českým turistickým spolkem. V oblasti Beskyd neustále soupeřila s německým spolkem Beskidenverein a dokladem tohoto souboje je i chata na Javorníku. Pohorská jednota ji stavěla v době, kdy to pro ni bylo finančně náročné, ale obávala se možnosti, že místo jinak obsadí němečtí turisté.

Jižní svahy Veřovských vrchů nejsou tak příkré, právě díky snadnější mu přístupu tu v minulosti došlo k velké přeměně lesa na smrkové monokultury. Mnohem strmější severní svahy neumožňovaly takové hospodářské využití, také proto na nich dnes můžete navštívit 3 lesní rezervace.

Přírodní památka Velký Kámen

Na severozápadních svazích Javorníka se nachází rezervace Velký Kámen. Jak napovídá název, ve starých bukových lesích můžete najít skalní stěny a velké balvany.

Přírodní rezervace Huštýn

Rezervace Huštýn chrání staré lesní porosty, ale je také ukázkou toho, jak sesuvy modelovaly krajinu Beskyd. Skalní stěna dlouhá 250 metrů vznikla díky dávným pohybům svahů, které patří k největším v Beskydech.

Přírodní rezervace Trojačka

V lesní rezervaci Trojačka je možné na kamenitých svazích najít vzácnou a neobvyklou kapradinu jelení jazyk.

Brzy na jaře se na Trojačce objevují koberce sněženek.

Skály na Kamenárce jsou občasným místem výskytu výra, který jinak na Rožnovsku a Frenštátsku žije jen velice vzácně.

Užitečné informace

Pohotovostní telefon Horské služby: 606 769 010 www.beskydy.cz/horskasluzba

GPS pozice

N 49° 31.633', E 18° 9.637'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz