česky english deutsch polski <<< >>>

Vrcholy a výhledy na Beskydy

Slavíč

Nacházíte se u chaty Slavíč. Vrchol Slavíč (1054 m n. m.) leží asi 2 km sz, nevede na něj ovšem turistická značka. První turistická chata zde byla postavena v r. 1899 německým turistickým spolkem Beskyden verein a byla pojmenována po jeho zakladateli Johannu Hadaszczokovi. Ve 30. letech 20. století vyhořela. Tehdy zde byla postavena chata Slavíč (1931). Jejím stavitelem byl Jan Kolář, jehož jméno chata nese dodnes. Už od svého vzniku to bylo vyhledávané místo turistů, ve 40. letech minulého století navštěvoval chatu i básník Petr Bezruč, o čemž svědčí i jeho podpis v knize návštěv.

Prochází tudy tzv. Jezdecká stezka Čeladná – Slavíč, která je jedním z úseku tzv. „páteřní“ jezdecké stezky, která bude spojovat pohoří Jeseníků s pohořím Beskyd a dále pokračovat na území sousedního Polska. V pohoří Jeseníků tato páteřní stezka začíná v obci Vernířovice (Ranch M) na Šumpersku a vede k Novému Jičínu, dále pokračuje kolem Příbora, Frenštátu pod Radhoštěm, přes obec Kunčice pod Ondřejníkem do obce Čeladná. Odsud začíná vlastní popisovaná trasa přes Čeladnou, Malenovice, dál pod Lysou horou okolo Ivančeny, na Bílý Kříž až po chatu Slavíč. Stezka je značená dřevěnými cedulkami. Délka stezky v Beskydech je 40 km.

Během 2. sv. války v září 1944 zde provedli výsadek členové paraskupiny Wolfram. Spolupracovali s dalšími partyzánskými brigádami např. Brigáda Jana Žižky. Na konci roku 1944 se skupina přesunula na jižní Moravu, kde se podílela na osvobozování Brna. Skupina patřila k výsadkům organizovaným londýnskou exilovou vládou a po r. 1948 byl jeho význam komunisty snižován. O historii výsadku se můžete dozvědět více na naučné stezce Wolfram, která má poslední zastavení na chatě Slavíč a dovede Vás až dovede Vás přes pět naučných zastavení až do obce Morávky.

Slavíč je významnou turistickou křižovatkou. Z nezalesněného prostranství je krásný výhled na hraniční česko-slovenský hřeben s dominantou Velkého Polomu.

Ochrana přírody Cyklisté mají právo jezdit po značených cyklostezkách, které jsou pro ně zřetelně značeny v terénu.

Každý návštěvník má právo přenocovat, schovat se před nepříznivým počasím nebo se jen občerstvit v některé chatě a vychutnávat si přitom jedinečnou atmosféru Beskyd.

Užitečné informace

Stanice HS Javorový tel.: 597 431 703 mobil:607 584 985 Horská služba non-stop – 606 769 010

GPS pozice

N 49° 33.199', E 18° 37.088'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz