česky english deutsch polski <<< >>>

Vrcholy a výhledy na Beskydy

Vsacká Tanečnice

Vrch Tanečnice (911 m) je také někdy nazýván Vsacká Tanečnice nebo Troják. Na zalesněném vrcholu si můžete prohlídnout pomník připomínající tragickou smrt osmi zajatých partyzánů na blízkých samotách Šerhovny v roce 1944.

Šerhovna v minulosti sloužila jako prozatímní vězení především pro Bystřičany, kteří se koncem 18.století zabývali pašováním tabáku z Uher.

S horou jsou spojeny mnohé pověsti:

Jedna je spojena s prvními osadníky. Všichni pilně pracovali, jen Barka lenošila. Proto ji osadníci sledovali a zjistili, že noc co noc tančila v lese za svitu měsíce. Nakonec bůh Radegast zasáhl a Barku potrestal tím, že její tělo zkamenělo. Ráno osadníci marně děvče hledali, místo ní tu zbyla jen mohutná hora.

Jiná pověst přikládá jméno hory pohanským obřadům spojeným s tancem a obětováním.

Další pověst říká, že v chalupě pod horou bydlela mladá dívka se svojí matkou. Matka se o jedinou dceru velmi bála a dívku držela velmi zkrátka. Jednoho zimního večera mladá krásná dcera utekla na tancovačku do vedlejší vesnice. V noci se spustila chumelenice, dívka ve vánici zabloudila. Marně ji následující dny horalé hledali. Dívku našli až pozdního jara dřevorubci právě pod skalním výběžkem nyní zvaným Vsácká Tanečnica. Zalesněný skalní výběžek má s trochou fantazie skutečně tvar dívčích sukýnek. Snad i proto je vrchol Vsácké Tanečnice se svými kamennými mohylami dodnes místem pro romantické snění.

Užitečné informace

Pohotovostní telefon Horské služby: 606 769 010 www.beskydy.cz/horskasluzba

GPS pozice

N 49° 23.280', E 18° 11.413'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz