česky english deutsch <<< >>>

Po vrcholech CHKO České středohoří

Milešovka

Nejvyšší hora Českého středohoří, jejíž vrchol leží ve výšce 837 m.n.m., získala jméno podle nedalekého Milešova. Tato strmá homole, budovaná sodalitickým trachytem, výrazně převyšuje okolní terén. To se projevuje v povětrnostních charakteristikách, např. v rychlosti větru, četnosti bouřek a rozložení sněhové pokrývky. S průměrnou rychlostí větru 8,5 m/s je považována za největrnější horu Česka. Průměrná roční teplota činí +5,2 °C. Je zde zaznamenáno nejvíce bouří na našem území. Z těchto důvodů byla v roce 1904 na vrcholu zřízena meteorologická stanice a u ní 19 metrů vysoká rozhledna.

Meteorologická observatoř Milešovka

Meteorologická observatoř Milešovka

Milešovka je vůbec nejstarší horskou observatoří na území České republiky se stálým meteorologickým pracovištěm Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR. Za příznivého počasí je rozhledna přístupná veřejnosti.

Svahy hory jsou většinou porostlé přirozeným lesem a dosahují sklonu až 30°. Stromy jsou často poznamenány působením větru, ledovky a ukládáním sněhu v závětří. Severní svah byl osázen smrkovou kulturou. Z biologického hlediska jsou významné bezlesé partie hory, nezalesněné sutě a obzvláště asi 30 m vysoká skalní stěna při JZ úpatí, zvaná Výří skály. Právě v těchto místech se vyskytují významné druhy rostlin, např. kapradinka skalní (Woodsia ilvensis) nebo kosatec bezlistý (Iris aphylla). Zajímavá je i hmyzí a měkkýší fauna.

Vrchol Milešovky je přístupný po červené turistické značce vedoucí z Milešova. Výstup k vrcholu s kruhovým výhledem do širokého okolí vede po strmých kamenitých cestách. Na vrcholu se dnes rovněž nachází občerstvení s prodejem suvenýrů.

Milešovka v zimě

Milešovka v zimě

Milešovka

Milešovka

GPS pozice

N 50° 32.954', E 13° 56.263'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Památky jinak, o.s.
Věra Gruntorádová
Tel.:774114586
e-mail:pamatkyjinak@gmail.com
http://www.pamatky-jinak.webnode.cz