Zbyslavice – Dolní louky
Flóra rybníka
Plovatka bahenní
Má špičatou ulitu dlouhou až 6 centimetrů. Je to vodní plž, ale dýchá plícemi Má vyvinutý speciální kornoutovitý dýchací otvor, kterým dosáhne těsně nad hladinu. Pro nepříznivá období sucha či zimy vytváří speciální záklopku pro svou ochranu. Klade přibližně 200 až 300 vajíček, běžně se dožívá věku 5 let. Živí se odumírající částmi rostlin a řasami.
Znakoplavka obecná
Je další druhem vodní ploštice velkým až 2 centimetry. Jméno má od toho, že plave stylem znak, tj. na zádech. Zadní nohy fungují jako vesla, na břichu má vzduchové komůrky kam ukládá vzduch, pro který připlouvá ke hladině. Má křídla, občas přelétá na jiné vodní plochy. Živí se hmyzem, který nabodává sosákem a pak vysává. Umí bolestivě bodnout i člověka, někdy je proto nazývána vodní včelou.
Šidélko páskované
Je to naše nejhojnější vážka, sameček je zbarvený modře, samička do zelena. Tělo má dlouhé asi 3 centimetry, rozpětí křídel 4,5 centimetru. Dospělci žijí poměrně krátce, okolo 20 dnů, larvy však žijí déle, protože přezimují ve vodě. Vidět ho můžeme od května do září jak poletuje nízko nad rostlinami blízko vody. Vajíčka klade na hladinu na vodní rostliny.
Rybníky jsou domovem mnoha druhů bezobratlých. Z plžů zde žijí např. okružák ploský, plovatka bahenní a jantarka obecná.
Z hmyzu pak bruslařka obecná, znakoplavka obecná, splešťule blátivá, potápník vroubený nebo šidélko páskované.