česky <<< >>>

Významné stromy Prahy

Jilm Na Zátorách v Holešovicích

V Holešovicích v prostorách u konečné stanice autobusů MHD roste statný jilm vaz. Velikán má široce rozložitou korunu a je zde skutečnou krajinnou dominantou.

jilm vaz

Jilmu se nejlépe daří v lužních a vlhkých lesích, ale snese i lokality, kde spodní voda není vysoká nebo kolísá. Jeho okolí je nevhodně pokryto betonem, dostatečnou vláhu mu zajišťuje nedaleká řeka Vltava. Strom je doslova hrdinou. Je totiž dosud živou připomínkou někdejších starých Holešovic (čtvrť Zátory), která byla zbourána v roce 1978, aby otevřela prostor pro vybudování stanice metra, autobusového terminálu a vlakové stanice Praha-Holešovice.

jilm vaz podzim

Strom byl v minulosti součástí aleje, která vedla ulicí Na Zátorách, jejíž existence byla demolicí domů ukončena (pojmenování zůstalo jen v úseku mezi komunikacemi Plynární a Partyzánská). Samotný název ulice a celé čtvrti s malebnými domky byl odvozen od zátor, které značily nízký břeh zadíraný při jarním tání ledovými krami. Pro své poselství by si dřevina zasloužila úpravu svého okolí tak, aby mohla připomínat svůj odkaz mnoho dalších desítek let. Jilmy, pro něž jsou typické asymetrické listy, z naší krajiny značně vymizely. Svůj lví podíl na tom má houbová choroba zvaná grafióza, která zamezuje protékání mízy cévními svazky. Na jaře roku 2015 byl kolem jilmu pro zvýšení ochrany vybudován plůtek. Stáří dřeviny je odhadováno na 180 let.

Dřevina je zařazena v databázi významných stromů Prahy, umístěné na webu Pražské stromy

www.prazskestromy.cz

Odborným garantem projektu, autorem textů a fotografii je Ing. Aleš Rudl.

Projekt „Významné stromy Prahy – Stromy s poselstvím v naučných stezkách do mobilu“ je realizován za podpory HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY a ODBORU ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ MAGISTRÁTU HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY www.praha.eu 

Užitečné informace

GPS pozice

N 50° 6.518', E 14° 26.396'
[GPX]

[MAPY.CZ]