česky english deutsch <<< >>>

Odval Dolu Vítek/Václav

Společenstva hub

Vyskytuje se zde 7 druhů hub:

Čirůvka májovka (Calocybe gambosa)

Lupenatá houba roste v dubnu až červnu. Roste vcelku hojně jednotlivě, ve skupinách nebo v kruzích na otevřených travnatých místech nebo pod keři a ovocnými stromy v sadech, parcích, zahradách, ale i na okrajích lesů a v prosvětlených hájích.

Čirůvka májovka

Bílý, bělavý nebo okrově žlutý klobouk má v průměru 4 – 12 cm. V mládí je téměř polokulovitý, později vyklenutý až plochý s podvinutým okrajem. Bílé, později krémové až okrové lupeny jsou nízké do 9 mm husté a tenké, ke třeni připojené zoubkem. Bělavý až krémový třeň je silný, plný, válcovitý a podélně vláknitý. Má délku 4 – 8 cm a šířku 1 – 3 cm. Dužnina je pevná a jemná, na vzduchu nemění barvu. Houba má typicky silnou vůni po mouce.

Čirůvka májovka

Je jedlá a velmi chutná. Čirůvku májovku je možné zaměnit s prudce jedovatou vláknicí začervenalou, která roste od května do července a je v mládí podobně zbarvená. Má však tenčí, radiálně vláknitý klobouk, béžově šedé, později šedohnědé prořídlé lupeny úzce připojené ke třeni a ovocnou u starších plodnic až nepříjemnou vůni. Klobouk i třeň po otlačení červenají.

Ucho Jidášovo (Auricularia auricula-judae)

Houba se vyskytuje v celém mírném pásu severní polokoule. U nás je velmi hojná. Roste na mrtvém dřevě především bezu černého, řidčeji také dalších listnáčů (dubů, buků, jasanů, javorů a akátů).

Ucho Jidášovo

Vytváří 3 – 12 cm velké a 1 – 3 mm tlusté plodnice, jež jsou bokem přirostlé k substrátu. V mládí mají miskovitý tvar, který časem přechází do podoby lidského ucha nebo škeble. Skořicově až červenohnědě zbarvené a na vnější straně jemně sametově plstnaté plodnice jsou za vlhka velmi pružné, za sucha pružnost ztrácejí a tvrdnou. Namočením se tvar a pružnost obnoví. Je jedlá a často používaná do polévek, rizot, masitých pokrmů a salátů nebo jako česká alternativa asijské boltcovitky v receptech čínské kuchyně.

GPS pozice

N 50° 10.328', E 14° 9.667'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Taggmanager, o.s.
Richard Žižka
e-mail:rzizka@taggmanager.cz
http://www.dohaje.cz