česky <<< >>>

Vírská stezka

Hraběcí stolek

Hraběcí stolek je název skály v lese Dubovice mezi Vírem a Bolešínem, která je známá jako vyhlídka, kde do roku 1930 stávala dřevěná rozhledna. Tu nechal v roce 1903 vybudovat hrabě František Coudenhove-Honrische z Kunštátu.

Historická pohlednice vyhlídky na Hraběcím stolku (archiv obce Vír)

Místo je výjimečné nejen krásným výhledem do údolí, ale také krásným lesem borovic, dubů, buků a habrů rostoucím na příkrých suťových svazích ze svoru. Na skalnatých stráních v okolí Hraběcího stolku se tak zachovala pestrá mozaika přirozených a původních kyselých doubrav s habrem a reliktními bory.

Dříve se na vyhlídku dalo dojít od Víru kamenem podezděnou cestou, téměř kočárovou, avšak dnes již zarůstající. Pohodlnější polní cesta k této vyhlídce vede od Věstínka, kde se na půl cesty k Bolešínu dá odbočit na polní cestu a návštěvník se tak dostane k ukryté vyhlídce do 15 minut.

Hraběcí stolek dnes (autor: Marek Klusák)

Samotná vyhlídka na skalním ostrohu se nachází ve výšce 460 m n. m. přímo nad zákrutou meandru řeky Svratky tekoucí údolím směrem ke Koroužnému. Z tohoto místa se návštěvníkovi naskytne pěkný výhled na vodní nádrž Vír II, která slouží k vyrovnávání kolísavého průtoku v řece.

Na protějším svahu, nad vyrovnávací nádrží, můžete v jarních, podzimních a zimních měsících spatřit mezi stromy torzo hradu Pyšolec.

Užitečné informace

Užitečné informace

GPS pozice

N 49° 32.984', E 16° 20.703'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Mikroregion Bystřicko
Ing. Jarmila Zemanová
Tel.:566 590 399
e-mail:mikroregionbystricko@centrum.cz
http://