česky english deutsch polski <<< >>>

Vítejte v CHKO Jeseníky

Velké Losiny

Přinášíme vám nový systém informací o přírodě Jeseníků. Můžete si je na zajímavých místech stáhnout přímo do vašeho mobilního telefonu.

Chráněná krajinná oblast Jeseníky byla vyhlášena v roce 1969 na ploše 744 km². Chrání přírodní bohatství a zachovalou krajinu Jeseníků. K přírodnímu bohatství Jeseníků patří alpínské bezlesí, horské smrkové lesy, zachovalé bučiny, vrchovištní rašeliniště, podhorské louky. Na těchto biotopech našla svá útočiště řada vzácných druhů rostlin i živočichů.

Velké Losiny leží v podhůří Hrubého Jeseníku. S obcí je pevně spjata bohatá historie a velké množství historických památek a zajímavostí. Patří k nejstarším v šumperském okrese. Od 15. století do současnosti vyrostly v obci nejvýznamnější historické dominanty. Mezi ně patří renesanční zámek se zámeckým parkem, založený původně jako renesanční zahrada, později přebudovaná na barokní park ve francouzském stylu a od roku 1802 na anglický park. Dalšími památkami jsou farní kostel, církevní a světské stavby, lázně a papírna, která je dnes poslední papírnou v Evropě, produkující tradiční ruční papír. Velké Losiny jsou známým lázeňským letoviskem, obklopeným rozsáhlými ovocnými sady. S Velkými Losinami jsou spojené i nechvalně proslulé čarodějnické procesy. V blízkosti obce můžete navštívit naleziště minerálů Granátovou skálu.

Ochrana přírody

Přírodovědně nejcennější a zároveň turisticky nejatraktivnější území v CHKO Jeseníky jsou chráněna v národních přírodních rezervacích (NPR) Praděd, Rejvíz, Šerák-Keprník a Rašeliniště Skřítek a v dalších 24 přírodních rezervacích a památkách.

Užitečné informace

O přírodu Chráněné krajinné oblasti Jeseníky pečuje Správa CHKO Jeseníky se sídlem v Jeseníku.

GPS pozice

N 50° 2.158', E 17° 2.781'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz