česky english deutsch polski <<< >>>

Vítejte v CHKO Jeseníky

Rýmařov

Přinášíme vám nový systém informací o přírodě Jeseníků. Můžete si je na zajímavých místech stáhnout přímo do vašeho mobilního telefonu.

Chráněná krajinná oblast Jeseníky byla vyhlášena v roce 1969 na ploše 744 km². Chrání přírodní bohatství a zachovalou krajinu Jeseníků. K přírodnímu bohatství Jeseníků patří alpínské bezlesí, horské smrkové lesy, zachovalé bučiny, vrchovištní rašeliniště, podhorské louky. Na těchto biotopech našla svá útočiště řada vzácných druhů rostlin i živočichů.

Rýmařov je vstupní bránou Jeseníků. V okolí můžete navštívit přírodní zajímavosti jako jsou Rešovské vodopády či nejmenší jesenická Národní přírodní rezervace Rašeliniště Skřítek, chránící komplex rašelinného smrkového lesa Za krásným výhledem se můžete vydat na vyhlídkovou skálu Bradlo nebo na skalní hrad Rabštejn, kde se nachází stejnojmenná přírodní rezervace s jedlobukovými porosty. Z přírodních zajímavostí přímo v Rýmařově můžete spatřit v parčíku v ulici Lipová dominantní lípu J.A. Komenského, která zde byla zasazena v roce 1592. Za povšimnutí stojí středověký hrad Sovinec, posazený v malebné krajině Přírodního parku Sovinecko. Na Sovinci jsou pořádány kulturní akce. V sousedních Janovicích můžete vidět veřejnosti nepřístupný zámek Janovice, v němž je umístěn státní archiv.

Ochrana přírody

Přírodovědně nejcennější a zároveň turisticky nejatraktivnější území v CHKO Jeseníky jsou chráněna v národních přírodních rezervacích (NPR) Praděd, Rejvíz, Šerák-Keprník a Rašeliniště Skřítek a v dalších 24 přírodních rezervacích a památkách.

Užitečné informace

O přírodu Chráněné krajinné oblasti Jeseníky pečuje Správa CHKO Jeseníky se sídlem v Jeseníku.

GPS pozice

N 49° 55.908', E 17° 16.308'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz