česky english deutsch polski <<< >>>

Vítejte v CHKO Jeseníky

Ostružná

Přinášíme vám nový systém informací o přírodě Jeseníků. Můžete si je na zajímavých místech stáhnout přímo do vašeho mobilního telefonu.

Chráněná krajinná oblast Jeseníky byla vyhlášena v roce 1969 na ploše 744 km². Chrání přírodní bohatství a zachovalou krajinu Jeseníků. K přírodnímu bohatství Jeseníků patří alpínské bezlesí, horské smrkové lesy, zachovalé bučiny, vrchovištní rašeliniště, podhorské louky. Na těchto biotopech našla svá útočiště řada vzácných druhů rostlin i živočichů.

Horská obec Ostružná má strategickou polohu pro navštívení Hrubého Jeseníku, Ryhlebských hor či Králického Sněžníku. Vydat se tak můžete do Rychleb na Smrk nebo do Jeseníků na Keprník, Šerák či Obří skály. V obci můžete navštívit římskokatolický pozdně barokní farní kostel sv. Tří králů. Jižně od obce se nachází linie pěchotního opevnění z druhé světové války, kam vás dovede značená turistická trasa se zastavením „Nad pěchotním srubem“. V obci a v jejím okolí se zachovalo několik památných lip. Dříve zde byla k vidění i památná borovice limba. Jižně od obce se nachází přírodní rezervace Niva Branné, kde je chráněno přirozeně dynamicky se formující koryto Branné a přilehlá niva s doprovodným porostem a bohatými populacemi jarních bylin.

Ochrana přírody

Přírodovědně nejcennější a zároveň turisticky nejatraktivnější území v CHKO Jeseníky jsou chráněna v národních přírodních rezervacích (NPR) Praděd, Rejvíz, Šerák-Keprník a Rašeliniště Skřítek a v dalších 24 přírodních rezervacích a památkách.

Užitečné informace

O přírodu Chráněné krajinné oblasti Jeseníky pečuje Správa CHKO Jeseníky se sídlem v Jeseníku.

GPS pozice

N 50° 11.128', E 17° 3.080'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz