česky english polski <<<

NPR Mionší

Šelmy, CHKO Beskydy

Čím se šelmy živí?

Rys často loví srnce. Vlci se živí hlavně jeleny a divokými prasaty. A medvěd loví slabou zvěř, požírá mršiny, ale taky mravence, ovoce a lesní plody. Jak je vidět, šelmy se neživí lidmi. Vlk, rys i medvěd zajišťují v přírodě rovnováhu.

A co hospodářská zvířata?

Naši předkové se šelmami počítali, jejich stáda hlídali psi. Poslední vlk byl na Těšínsku zastřelen v roce 1914 a nadlouho zmizel medvěd i rys. Nejprve se „vrátil“ rys, v posledních letech sem ze Slovenska putují i vlci a medvědi. Svá zvířata si nehlídáme, jenom chceme, aby si jich šelmy nevšímaly. Vy byste nevyužili prostřený stůl, který vám zdarma někdo nachystá?

Věčný poutník

Čáp černý je tažný pták. V naší republice se zdrží 5 – 7 měsíců v roce. V srpnu nebo v září odlétá na zimoviště do Afriky. Čápi letící od nás používají dvě cesty. Ze západní části našeho území táhnou většinou přes Španělsko, z východní části přes Balkán. Zimují v oblastech mezi okrajem Sahary a rovníkem.

Kyčelnice

Na jaře vytváří kyčelnice žláznatá v bukových a jedlobukových porostech fialové koberce květů. Pokud tuto květinu uvidíte, můžete si být jisti, že jste v Karpatech. Jinde totiž neroste, proto byste ji v Čechách hledali marně.

Chráněná krajinná oblast Beskydy

Je lesnaté území, u nás jediné, kde zároveň žije medvěd, vlk i rys. Území, kterému valašská a pasekářská kolonizace vtiskly typický krajinný ráz – hluboké lesy, louky a pastviny s orchidejemi a jalovci, políčka a meze vysoko na úbočích, staré dřevěné chalupy, osobitý folklór. Území tak velké, že jižní část má zcela jiný ráz než oblast na severu. CHKO Beskydy chrání přírodu a krajinu tří pohoří – Moravskoslezských Beskyd, Vsetínských vrchů a Javorníků. S rozlohou 1160 km2 je naší největší CHKO. (Text: Ing. Vojtěch Bajer)

GPS pozice

N 49° 32.648', E 18° 39.735'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Envidea, o.s.
http://