česky english polski <<< >>>

NPR Mionší

Jak vznikaly Beskydy

Víte, jak vznikaly hory, ve kterých se nacházíte? Chcete na chvíli cestovat v čase? Vrátíme se do doby, kdy Evropa ještě neměla svou podobu, Afrika nebyla na svém dnešním místě a ani Středozemní moře neexistovalo. Slyšeli jste už někdy tajemně znějící slovo Tethys? Před více než 150 miliony lety ležel mezi budoucí Evropou a Afrikou oceán, který vědci pojmenovali podle řecké bohyně Tethys. A právě v oceánu Tethys před mnoha miliony let vznikaly horniny, které tvoří Beskydy. Usazováním úlomků hornin vznikaly vrstvy slepenců, z písků vrstvy pískovců a z jemnějších částí jílovce.

Tak to trvalo desítky milionů let. Když do sebe začaly narážet africká a evropská kontinentální deska, usazené horniny se zvedly ze dna a v mohutných vrstvách zvaných příkrovy se posunovaly směrem do Evropy. Nevznikly tak jenom Beskydy, ale také celé slovenské, ukrajinské a rumunské Karpaty. Tlakem kontinentů vznikly také Alpy nebo africké pohoří Atlas. Na naše území se příkrovy dostaly asi až před 15 miliony lety. A tak například zatímco Jeseníky jsou z hornin starých přes 300 milionů let, Beskydy jsou mnohem mladší a původní povrch Evropy je tu asi 4 km pod námi.

Neobvyklý kos

Kosa zná určitě každý. Víte ale, že kromě obvyklého kosa černého, žije u nás také kos horský? Poznáte ho podle bílé skvrny na hrudi a protože je tažný, můžete ho v našich lesích spatřit od dubna do srpna nebo září. Krásný květ a nebezpečné plody Lýkovec jedovatý je nízký keř, který už brzy na jaře kvete omamně vonícími květy. Někteří ptáci si na jeho plodech pochutnávají, pro člověka jsou však malé červené peckovičky jedovaté. Dokonce se udává, že už 10 plodů může člověku způsobit smrt. (Text: Ing. Vojtěch Bajer)

GPS pozice

N 49° 32.571', E 18° 39.718'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Envidea, o.s.
http://