česky english polski <<< >>>

NPR Mionší

Prales nebo „prales“?

Lesu na Mionší se běžně říká prales, ale skutečný prales to není. Proč? Les nazýváme pralesem tehdy, pokud do jeho vývoje nezasahoval člověk. „Prales“ na Mionší ale člověk ovlivňuje už několik staletí. Les v rezervaci je podobný tomu, jak ještě před staletími vypadaly lesy ve velké části Beskyd. V jedlobukových porostech na Mionší je možné vidět rostliny a zvířata, která žijí jen na východě naší země. Častěji bychom je potkali na Slovensku nebo Ukrajině. Proto jsou tyto druhy nazývány jako „karpatské“. Mionší je největší zbytek karpatského jedlobukového lesa u nás. Pro představu: plocha rezervace (169 ha) je stejná jako 240 fotbalových hřišť. Národní přírodní rezervace (NPR) představuje nejpřísnější ochranu území. Stezka nyní povede po hranici NPR Mionší. Děkujeme vám, že do rezervace nevstupujete a nerušíte klid rostlin a zvířat, které zde žijí. Pomáháte nám tak zachovat Mionší pro další generace.

Modrý slimák

Pokud v málo narušených lesích Beskyd najdete slimáka azurové až tmavě modré barvy, věřte, že tu neřádili sprejeři. Jde o modranku karpatskou. Modranka je endemit, tedy druh, který se vyskytuje jen na omezeném území a nikde jinde na Zemi jej nenajdete. Modranka se vyskytuje pouze v karpatských horách, proto ji v Čechách a na většině území Moravy a Slezska neuvidíte.

Lesklokorka

Mezi poměrně běžné houby rozkládající dřevo patří lesklokorka ploská. Umíte si ale představit, jak velká musela být tato houba nalezená v Mionší v roce 1961, když vážila 96 kilogramů? Její délka byla neuvěřitelných 180 cm a tloušťka 60 cm. (Text: Ing. Vojtěch Bajer)

GPS pozice

N 49° 32.363', E 18° 39.205'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Envidea, o.s.
http://