česky english deutsch polski >>>

Vítejte v CHKO Jeseníky

Andělská Hora

Přinášíme Vám nový systém informací o přírodě Jeseníků. Můžete si je na zajímavých místech stáhnout přímo do vašeho mobilního telefonu.

Chráněná krajinná oblast Jeseníky byla vyhlášena v roce 1969 na ploše 744 km². Chrání přírodní bohatství a zachovalou krajinu Jeseníků. K přírodnímu bohatství Jeseníků patří alpínské bezlesí, horské smrkové lesy, zachovalé bučiny, vrchovištní rašeliniště, podhorské louky. Na těchto biotopech našla svá útočiště řada vzácných druhů rostlin i živočichů.

V okolí se těžilo zlato a další kovy. První konkrétní zpráva o dolování z Andělskohorského rudného revíru pochází z roku 1515. V obci je kostel Narození Panny Marie, kamenný kříž a socha Sv. Jana Nepomuckého kostel, na vršku nad obcí se nachází poutní kostel Sv. Anny z roku 1770. V Přírodní rezervaci Pustá Rudná jsou chráněny louky se vzácnými druhy rostlin. V obci rostou 3 památné stromy – buk lesní, který má stáří asi 130 let, lípa u kříže pod Anenskou studánkou s obvodem kmene 3,9 m, výškou 25 m a stářím 180–230 let a javor mléč v zahradách s obvodem kmene 3,39 m, výškou 20 m a stářím 180–230 let.

Ochrana přírody

Přírodovědně nejcennější a zároveň turisticky nejatraktivnější území v CHKO Jeseníky jsou chráněna v národních přírodních rezervacích (NPR) Praděd, Rejvíz, Šerák-Keprník a Rašeliniště Skřítek a v dalších 24 přírodních rezervacích a památkách.

Užitečné informace

O přírodu Chráněné krajinné oblasti Jeseníky pečuje Správa CHKO Jeseníky se sídlem v Jeseníku.

GPS pozice

N 50° 3.597', E 17° 23.338'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz