česky english deutsch <<<

Vinoř - Jenštejn

U Kapličky

Kaplička dvacátá osmá byla zasvěcena invokaci „Věže Slonová“ Panně Marii uctívané v obrazu, který podle tradice maloval sv. Lukáš a uctívaného v chrámu sv. Víta v Praze. Pro část svatováclavskou byla zvolena scéna z hodů staroboleslavských, představující váhavost vrahů, kteří prý třikrát se nemohli odhodlat k vykonání vraždy na sv. Václavu, jehož marně jeden z přátel vyzýval k tajnému odjezdu. Kapličku postavil svým nákladem Václav Bílek z Bilenberka. V katastru obce se nacházelo šest postavených v roce 1680–1690 jako součást Via Sancta („Svaté cesty“), které lemovaly starou cestu z Prahy do Staré Boleslavi na památku poslední cesty knížete Václava. Po této cestě podle pověsti vezli mrtvé tělo knížete Václava z Boleslavi do Prahy. Díky tomu, že toto místo bylo svázáno s českými dějinami, navštěvovali jej i věřící jiných vyznání.

Kapličky se začaly stavět v r. 1674 – jejich počet 44 je určen počtem mariánských invokací loretánské litanie. Vzdálenost mezi nimi se pohybuje v rozmezí od 400 do 600 metrů. Dnes, po více, jak 300 letech, zbývá ze 44 kapliček pouze 29.

Zde se nachází náš poslední ,,tagglist“, avšak vy jistě pokračujte po červené až do obce Jenštejn, kde naleznete stejnojmenný hrad a to na GPS pozici N 50°9.20720', E 14°36.66052'.

Posléze můžete navštívit další naší naučnou stezku s využitím čtecího kódu pro mobilní telefony, tak můžete navštívit naučnou stezku v Radonicích (cca 1,5km na jih od Jenštejna, směrem na Prahu). Je zde napůl farma a napůl mini zoo s množstvím hospodářských zvířat (ovce, kozy, prasata, králíci, husy, krůty, kachny, slepice, kuna, jezevec, liška, mývalovec, zajíc, krkavec, divoké druhy hus atd.)

Užitečné informace

Užitečné informace Vinoř:

Užitečné informace Jenštejn

GPS pozice

N 50° 9.056', E 14° 35.676'
[GPX]

[MAPY.CZ]