česky english deutsch <<< >>>

Horní Počernice

Xaverovský rybník

Xaverovský rybník je součást kaskády čtyř větších rybníků (Barbora, Eliška, Xaverovský a Svépravický) a dalších menších rybníčků (jako například Obora) založených na Svépravickém potoce v 19. století. Ve Svépravickém rybníce se chovali kapři. Dnes však především slouží jejich okolí, jako odpočinkový areál pro obyvatele Horních Počernic. Okolo hráze dvou největších rybníků vede cyklotrasa A257. Za kaskádou Svépravický potok protéká pod úrovní, tedy pod silniční křižovatkou a golfovým hřištěm do rybníka Čeněk, kde se stéká s Chvalkou a po několika desítkách metrů za rybníkem se stéká s Rokytkou. Naše zastavení se nachází tedy mezi Xaverovským rybníkem a rybníkem Svépravickým, který se nachází blíže k tomuto zastavení směrem na západ, tedy k Černému Mostu. V okolí obou rybníků se nalézá velké množství stromů a to především vrb.

Vrby rostou téměř po celém světě s těžištěm největšího rozšíření v mírném až subarktickém pásmu Evropy (65 druhů), Severní Ameriky (asi 100 druhů), v Rusku (120 druhů) a v Číně (270 druhů). Rostou v místech s dostatkem vody a světla.

Další zastavení se nachází přibližně 250 m po asfaltové cestě směrem na západ (směrem na Černý Most) a nazývá se Svépravice. V případě, že jdete opačným směrem, pokračujte cca 700 m směrem na východ, až narazíte na ulici Dobrošovská (zde si povšimněte po levé straně zajímavé stavby s názvem SISSI, jedná se o dvě vily se zajímavými architektonickými prvky). Vy se však vydejte doprava, kde se nachází dálniční podchod, kterým se dostanete do ulice Do Svépravic, v této ulici se vydejte doleva a asi po 200 m odbočte doprava, tedy do ulice Ke Hrázi kde na východní straně rybníka Eliška (Koupaliště) naleznete další tagglist s názvem Svépravický potok.

Užitečné informace

Užitečné informace v Horních Počernicích

GPS pozice

N 50° 6.029', E 14° 36.095'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Jiří Mitošinka
http://