česky english deutsch <<< >>>

Naučná stezka Radonice

Šídlo královské

Šídlo královské patří mezi vážky, do podřádu šídla. Tento druh je naší největší domácí vážkou. Je výborným a rychlým letcem. Za teplého dne je možno vidět samečky létat nad vodou celé hodiny, aniž by na chvíli usedli. Během letu také loví svou kořist mouchy. Šídlo královské je dlouhé 70–80 mm. Rozpětí křídel je 90–110 mm.Tato vážka je rozšířena po celé Evropě. Žije především na zarostlých rybnících, bohatých na živiny. Je ale možné ho pozorovat i daleko od vod. Setkáváme se s ním od června do srpna.

Šídlo královské

Vážky jsou řád okřídleného velkého hmyzu s úzkým a velmi protáhlým tělem, který je v podstatě nezaměnitelný s druhem z jiného řádu. V hmyzím světě patří vážky mezi nejlepší letce a jsou hmyzem s nejdokonalejším zrakem. Životním prostředím, nezbytným k vývoji vážek, je až na výjimky voda. Všechny vážky i jejich larvy se živí dravě. Kořist většinou vyhledávají a loví za letu, ale některé druhy vyčkávají na místě a vzlétnou za kořistí teprve tehdy, až ji spatří.

Vážky i jejich nymfy se živí výhradně dravě. Větší šídla svojí kořist za letu často i požírají. Díky svému výbornému zraku dokáží spatřit kořist až ze 2 metrů. Kořist nejprve chytí nohama a přitáhnou si jí k ústům. Jejich kořistí bývá jakýkoliv létající hmyz, někdy i jiné druhy vážek. Nymfa loví kořist pomocí tzv. masky. Masku dokáže vymrštit až do vzdálenosti jedné třetiny svého těla a kořist si pomocí ní přitáhne k ústům. Nejčastěji loví larvy jiného vodního hmyzu.

Vážka

GPS pozice

N 50° 8.476', E 14° 36.925'
[GPX]

[MAPY.CZ]