česky english deutsch <<< >>>

Muzea v Geoparku

Hornický skanzen Jáchymov

V polovině 90. let zpřístupnila skupina nadšenců sdružených v hornickém spolku Barbora ústí štoly č. 1. Cílem spolku bylo zřídit zde hornický skanzen. Z důvodu nedostatku finančních prostředků a převzal správu areálu Krajský úřad Karlovarského kraje, který je zřizovatelem Muzea Sokolov.

Štola č. 1

Štola č. 1 byla vyražena v letech 1952–1953 v rámci rozsáhlých průzkumných prací bývalých Jáchymovských dolů. Konečná délka štoly je 230 m. Ve vzdálenosti 178 m od portálu byla jižním směrem vyražena rozrážka v délce cca 50 m, která zachytila vydobytý prostor na žíle Jan Evangelista z období doby dobývání stříbra a barevných kovů. Štola protíná tuto žílu ve vzdálenosti cca 190 m od portálu.

Katr

Historické objekty zabezpečení štoly proti útěku politických vězňů jsou reprezentovány dvojicí ocelových uzavíracích mříží – katrů – v úvodní části štoly. Za katrem z kolejnic je pohled do opuštěné štoly, v pozadí původní výdřeva z 50. let. Ve štole je nainstalována nová kolejová důlní dráha o rozchodu 600 mm, ukázka důlní dopravy (důlní elektrický vrátek, výklopný vůz pro převoz vytěženého materiálu, osobní vůz pro přepravu pracovníků zvaný „Pullman“ pro 12 horníků a klanicový vůz pro přepravu delších předmětů). Ve štole jsou instalovány ukázky různých typů důlní výztuže, která slouží pro zabezpečení pracoviště v nezpevněné hornině nebo v kritických místech.

Jáchymovské podzemí

Jáchymovské podzemí

Součástí areálu jsou také tzv. Mauthausenské schody, po kterých chodili političtí vězni z trestního tábora Svornost do práce, a také území bývalého tábora. Na tomto místě se počítá se zřízením táborových baráků ve stylu 50. let.

Užitečné informace

Štola č. 1 – otevírací doba:

Květen – Červen; Září – Říjen úterý až neděle Červenec – Srpen každý den V 10, 11, 13, 14, 15 a 16 hod. vždy v celou hodinu

Z bezpečnostních důvodů je počet návštěvníků štoly v rámci jedné prohlídky omezen na cca 20 osob, větším skupinám proto doporučujeme telefonickou rezervaci prohlídky, případně domluvu hodiny prohlídky.

Adresa: Štola 1, 362 51 Jáchymov

Tel.: +420 601 289 121

E-mail: jachymov@museum-sokolov.cz

Další info: http://www.omks.cz

GPS pozice

N 50° 22.263', E 12° 54.654'
[GPX]

[MAPY.CZ]