Jáchymovské peklo
Tábor Rovnost - krycí označení P
Nacházíte se na Historické naučné stezce „Jáchymovské peklo“, která vede místy málo známými, krásnými, ale pro svou minulost nezapomenutelnými. Naučná stezka vznikla z iniciativy hornického spolku Barbora v Jáchymově za podpory Konfederace politických vězňů a Klubu českých turistů.
Původní tábor po německých zajatcích, nazývaný též Stará Rovnost, stál těsně vedle těžní věže na staré haldě hlušiny. Halda s obsahem uranové rudy byla odvezena a na nedaleké planině vznikl v roce 1950 tábor Nová Rovnost. Důl byl založen v roce 1792 a pojmenován Rudolf. V roce 1850 byl důl přejmenován na Wernerův, na paměť významného německého geologa. Název Rovnost I získala šachta až po roce 1945.
Tábor na Rovnosti byl velitelský, s kancelářemi a světnicemi starších tábora. Byly tu strážnice, strážní věže a další zařízení sloužící ostraze. Nescházely sklady s oděvy, proviantem a topivem, prádelna, umývárna, kuchyň, kantýna a kulturák. Podstatnou část tábora tvořily ubytovací baráky. Ty byly stejně jako většina ostatních táborových staveb dřevěné. V táboře byly dvě brány. Hlavní branou byl zajišťován styk s okolním světem. Druhá brána spojovala lágr s pracovištěm, šachtou Rovnost. Byl to tunel vytvořený z ostnatého drátu, kterým procházeli vězni seřazení v pětistupech na šichtu a zpět. Tunelu se v muklovském žargónu říkalo „Ulička ztracených nadějí“ nebo „Ulička komunismu“.
Obávaným velitelem Rovnosti byl Albín Dvořák, pro svou malou postavu zvaný „Paleček“. Svůj handicap těžce nesl a trpěl pocitem méněcennosti, který zastíral sadismem. Tábor Rovnost byl zrušen k 1. červnu 1961.