česky english deutsch <<< >>>

Tachov

Halže

První zmínka o obci Halže, německy Hals, pochází z roku 1479. Podloží je tvořeno zejména rulami a amfibolitickými břidlicemi, které na mnohých místech vystupují na povrch. Horopisně probíhá právě po linii Halže – Branka předěl mezi dvěma skupinami Českého lesa. Na jihu se nachází havranská část Přimdského lesa, na severu potom žďárská část Dyleňského lesa.

Branka kolem roku 1935

Původní ves vznikla na jedné z větví dálkové cesty z Čech na Norimberk spojující Tachov s německým městečkem Bärnau. Historicky je tato trasa o něco mladší, než známější, starší a také více používaná cesta přes Bor a Rozvadov. Historickou památkou je kostel svatého Jana a Pavla. Obec dlouho neměla vlastní kostel a lidé museli do Lučiny. Vlastního kostela se dočkali až v roce 1805, kdy byl dostaven kostel v pozdně barokním stylu. Kostelní věž byla dostavena až o padesát let později. Kostel byl vybaven zařízením ze zaniklého kláštera ve Světcích. Tím pádem je jeho zařízení starší než kostel. Ze Světců byly přeneseny křtitelnice, kazatelna a socha sv. Františka z Assisi, která je v podvěží. Hlavní oltář je empírový s barokním obrazem a sochami světců. Kostel se do první světové války pyšnil třemi zvony, které v průběhu války byly přetaveny a nejspíše z nich vyrobeny zbraně. Našel se pouze hlavní zvon, který byl odlit v roce 1731. Ostatní dva zvony byly po válce znovu vyrobeny. Dnes na kostele opět nejsou a jejich osud je nejasný. Do roku 1955 obci dominoval pseudorenesanční zámek, který byl původně postaven v období baroka v 18. století.

Halže kolem roku 1940

Halže kolem roku 1940

Z poslední přestavby v roce 1906 se zachovaly některé hospodářské stavby v jihozápadní části původního zámeckého areálu. Po válce byl zámek konfiskován rodu Landwehrů a sloužil jako dětská ozdravovna. Zámek poté sloužil k ubytování zdejší posádky SNB, zabezpečující ochranu státních hranic. V roce 1955 zámek vyhořel a poté byly i jeho zbytky zlikvidovány. Dodnes se zachovaly části zámeckého parku v anglickém stylu, ve kterém rostou vzácné dřeviny.

Dnes již neexistující zámek v Halži (kolem 1940)

GPS pozice

N 49° 49.503', E 12° 31.562'
[GPX]

[MAPY.CZ]