Tachov
Muzeum Českého lesa
Muzeum českého lesa se nachází v prostorách bývalého františkánského kláštera. Historie františkánů v Tachově se píše od roku 1466. Klášter vystavili na místě původního špitálu a gotického kostela sv. Máří Magdalény. Špitál i kostel byl po vypálení husitskými vojsky v roce 1421 ve špatném stavu, proto byly i přes četné opravy nakonec zbourány a postaveny znovu. V letech 1686 – 88 byly přistaveny tři patrová křídla kláštera. V roce 1748 zasáhl kostel i klášter požár, který zničil střechy. V některých zdrojích se udává, že byl dokonce postaven celý znovu, ale to je nepravděpodobné. Poslední katastrofa postihla komplex v roce 1945, kdy byl vybombardován. Po dvou letech se dočkal nové střechy, ale kostelní věž již obnovena nebyla. Od roku 1950 zde funguje regionální vlastivědné muzeum.
Muzeum má pět expozic zabývajících týkající se Českého lesa a Tachovska. První expozicí je klášterní reflektář. Tento prostor s původní nástěnnou a nástropní výmalbou je nejpůsobivější částí expozice. Jednotlivé výjevy zobrazují jednak františkánské světce a jednak známé biblické příběhy. Je zde možno spatřit i velkoformátový obraz bitvy křižáků s Turky u Bělehradu. V místnosti jsou dále instalovány gotické sbírky.
Druhá expozice dokumentuje historii středověku, židovského osídlení a rozvoje průmyslu v regionu do konce druhé světové války. V muzeu nechybí ani národopisná expozice dokumentující život v regionu. Seznámí Vás se životem lidí ve městě a na vesnici. K vidění jsou i s důležitými zdroji obživy, které zde představovaly kovářství a výroba oděvů. Jako zajímavost zde naleznete i hrací mechanismy, které jsou dodnes funkční, například píšťalový orchestrion. Další expozice představuje přírodu Českého lesa. Kromě fotografií rostlina vypreparovaných živočichů, zde uvidíte i terária s živými obojživelníky regionu. Poslední a neméně zajímavou je interaktivní expozice, která prochází celým muzeem a nabízí nejen malým návštěvníkům možnost hrát si avyzkoušet různé předměty.