Stříbro
Hornický skanzen
Hornický skanzen ve Stříbře je provozován místním hornickým spolkem, který je složen z dobrovolníků a nadšenců. Ti si dali za cíl dokumentování a ochranu hornických reálií v okolí Stříbra. Výsledkem jejich více než desetileté snahy je vybudování hornické naučné stezky, zpřístupnění štoly Prokop a hornického skanzenu.
Hornický skanzen byl otevřen v září 2005. Venkovní expozice ukazuje důlní techniku ze stříbrského revíru a celé české republiky. V expozici se nacházejí důlní vozy, vrtací kladiva, různé typy okovů, hydraulický a mechanický výklopník, důlní nakladače, vrtací soustavy a mnoho dalších již historických exponátů doplňuje funkční důlní lokomotiva. Ta je využívána i na povrchové důlní trati, která začíná v muzeu a má délku 325 m.
Kromě techniky uvidíte vstup do průzkumné štoly, kde jsou ukázky způsobů těžby od období středověku až do 20. století. Unikátem je zpřístupněná Královská dědičná štola Prokop. Jedná se o nejvýznamnější důlní dílo stříbrského revíru. Štola začala být ražena již v roce 1513, aby odvodňovala stávajících i budoucích děl v prostoru žíly „Bohaté požehnání“. Když roku 1743 přebírá důlní dílo rakouský báňský úřad, je jeho délka přes 2,5 km. Ve vzdálenosti 340 m od vchodu štoly je situována hlavní těžební jáma (tzv. Žentourová). Těžba probíhá až do roku 1908 a je obnovena v letech 1918–1930. Po roce 1945 Je zahájena další etapa dolování ve Stříbře. V průběhu 50. let je Žentourová jáma (v té době nazývaná Brokárna) prohloubena na 272 m a Prokopská štola dosáhla délky 1823 m. Těžba definitivně ustala v roce 1966.
Prohlídkový okruh Královské dědičné štoly Prokop měří 700 m a doba prohlídky trvá 80 minut. Ve štole uvidíte nástroje potřebné k těžbě, ale i přístroje na čerpání vody ze zatopených děl a k jejímu odvodu do řeky Mže.