česky english deutsch polski <<< >>>

Přírodní památky a rezervace Jeseníků

PR Vysoký vodopád + Rys ostrovid

Jste v Přírodní rezervaci Vysoký vodopád, která se rozkládá na území 141 ha. Byla vyhlášena roku 1982 zejména z důvodu ochrany vlastního vodopádu a také rostlin. Najdete zde zajímavé rostliny na prameništích a na skalách, kde stále kape voda a oplachuje je. Vytváří tak zvláštní podmínky pro druhy, které by na suchých skalách nerostly.

O 150 metrů výše, v sedle mezi Malým Dědem (1368 m n. m.) a Velkým Jezerníkem (1307 m n. m.) pramení Studený potok a vydává se na svou dlouhou cestu na sever do Baltského moře. A jde na to hned od začátku pěkně zhurta. Přepadá přes skalní hradbu tvořenou převážně rulami, které místy obsahují granát. Původně byl vodopád vysoký 45 metrů, povodeň v roce 1880 ho však rozrušila na systém menších vodopádů a kaskád.

Rezervace chrání i horské klimaxové smrčiny místy pralesovitého charakteru v členitém horském reliéfu a horské kyselé smrkové bučiny. Skály výšky několika desítek metrů jsou historickým hnízdištěm sokola stěhovavého a hnízdí zde i krkavec velký a ořešník kropenatý.

Ořešník kropenatý

Území je významné i tím, že je součástí teritoria rysa ostrovida.

(autor: Bernard Landgraf)

Rys ostrovid

Rys je velmi plachá a samotářská šelma. Spatřit jej na vlastní oči je obrovská vzácnost. Aktivní je hlavně za soumraku. Přes den většinou odpočívá ve skalních úkrytech nebo houštinách. Technika jeho lovu není založená na vytrvalosti, ale na trpělivém číhání a plížení a následném bleskovém útoku ze zálohy. Hlavní složkou potravy je spárkatá zvěř, především srnec či kamzík, méně již jelen či prase. Nepohrne však ani hlodavci, zajíci, obojživelníky, ptáky, ale i kočkami a liškami. Velikost teritoria závisí na množství kořisti. Např. na Šumavě mají teritoria v průměru 300 km2. Pro srovnání: rozloha Prahy je cca 500 km2. V Jeseníkách byl rys v minulých stoletích úplně vyhuben. V současnosti je přísně chráněn a v posledních desetiletích zde žily asi tři páry. Bohužel v roce 2005 již byly zaznamenány pobytové znaky jen dvou jedinců. Taková populace již není stabilní a schopna přirozené reprodukce. S největší pravděpodobností je tento stav způsoben neoprávněným odlovem.

Užitečné informace

Užitečné informace

Horská služba nonstop +420 602 666 603

GPS pozice

N 50° 6.838', E 17° 12.516'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz