česky english deutsch polski <<< >>>

Výlet Keprnickými horami

Šerák

Vítejte na Šeráku, 1351 m nad mořem. Co s Vámi udělal výstup? Pokud jste šli pěšky, určitě jste se pořádně zapotili. Ale pozor, tady nahoře je chladněji, teplota se stoupající výškou klesá a více fouká. Taky zde častěji prší. Je to zkrátka jiný svět. Zdejší rostliny i živočichové nejsou stejní jako ti v údolí, drsnému klimatu hor se museli přizpůsobit.

Co viděl zbloudilý lovec?

Začátkem 14. století byste se výstupem na Šerák zapotili jistě více. Tenkrát sem, do kraje divokých pralesů a dravé zvěře, nevedly cesty. Vzácně sem zabloudili jen lovci. Dole v údolí se už hospodařilo, ale na svazích byly téměř nedotčené bukové lesy. Nevelké paseky vznikaly jen v dosahu osad. Výsadbu nových buků, jedlí, klenů a jilmů obstarávala příroda sama. Směrem k hřebenům v lesích přibývalo smrku. Úplně nahoře, na hranici horských luk, se smrkové hvozdy rozestupovaly. Les se zde proměnil v luční svět porostlý vysokými travinami a nízkými keříky borůvek.

Sluncem zalité bučiny dříve pokrývaly svahy hor

Z pastevce dřevorubcem

Nejdříve člověk pronikal do hor za lovem a hledáním drahých kamenů. V 18. století kvůli pastvě a senu z horských luk donutil les, aby ustoupil o desítky metrů níže. Postupně zjistil, že potřebuje více dřeva a pastva horským lesům nesvědčí. Od poloviny 19. století proto pastevce zcela nahradil dřevorubec. Časem jeseničtí lesníci přišli na to, že je nutné stromy také sázet, protože dřeva je stále nedostatek a horské lesy se bez lidské pomoci vzpamatovávají jen pomalu.

Horní hranice lesa

Nejrychleji roste smrk

Získat zpět pro les dříve ztracená území a často taky něco navíc z horských luk na hřebenech bylo obtížné. Lesníci věděli, že nejrychleji roste smrk, výš kde už se ani jemu nedaří se rozhodli vysadit alpskou borovici kleč. To je také důvod, proč výhled, který se naskytnul lovci před staletími je úplně jiný než ten, který dnes máte Vy.

Víte, že ..?

Průměrná roční teplota na vrcholu Šeráku, necelé 3°C, je podobná jako v daleké Skandinávii? Bučiny se dnes v Jeseníkách vyskytují jen na 5 % své původní rozlohy? Hranice mezi lesem a horskými loukami na hřebenech leží v Jeseníkách v průměru 1310 m vysoko?

Ochrana přírody

Nacházíte se v Národní přírodní rezervaci Šerák – Keprník.

Užitečné informace

Užitečné informace

Horská služba – nonstop tel. 602 666 603

GPS pozice

N 50° 11.251', E 17° 6.469'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz