Výlet Keprnickými horami
Příběh nejvyššího lesa v Jeseníkách
Jen pár kroků a jste v jiném světě… V hustém, tmavém lese postupně přibývá světla. Les se rozestupuje a ze statných stromů se stávají pokroucení, ale houževnatí zakrslíci, jejichž vršky pamatují nejednu těžkou bitvu svedenou s jesenickým počasím. Zesilující vánek vás náhle vítá ve světě horských trav, keříčků a stromových trpaslíků …
Z lesa loukou a opět lesem
Věřili byste, že ještě před dvěma sty lety byly na tomto místě horské louky namísto lesa? Pece na tavení železné rudy dole v jesenických údolích potřebovaly stále více dřeva. Hospodářům tak nezbylo nic jiného, než se pro dřevo vypravit vysoko do hor, kde zbývaly poslední zbytky lesa. Kronikáři psali rok 1800. Na horské svahy zbavené velkých ploch lesů nebyl pěkný pohled. Vesničany v údolích začaly zlobit časté povodně, které lesy dokáží omezit. Přišel čas jednat.
Začalo to dopisem
V červnu roku 1853 přišlo jesenickým lesníkům zajímavé psaní; razítko: Vídeň, odesílatel: Rakouský říšský lesnický spolek. Text zněl jasně: „Komu se podaří zalesnit co největší plochu luk vysoko v horách, vyhrává 400 dukátů“. Začalo soupeření mezi lesníky z panství Loučná na Pradědu pod vedením lesmistra Ulricha a zdejšími lesníky na Keprníku z panství Branná pod vedením lesmistra Zirnfusse.
Kdo je vítěz?
Několikaleté soupeření v potu tváře, které začalo v roce 1856, skončilo vítězně pro loučenské lesníky. Jejich nově vysazený les, který dnes můžete obdivovat pod Kurzovní chatou na úbočí Pradědu, se lépe vyrovnal s drsným jesenickým počasím, sněhem, větrem, námrazou a nízkými teplotami. Nebojte se, branenští lesníci nepřišli úplně zkrátka. Lesmistr Zirnfuss a jeho revírníci získali od rakousko-uherského panovníka druhou cenu a s ní 300 dukátů.
Víte, že..?
Lesmistr Zirnfuss použil při zalesňování luk zde, pod vrcholem Keprníku, celkem 330 tisíc sazenic smrku? V přirozeném lese s rostoucí nadmořskou výškou klesá výška stromů. Les člověkem uměle vysazený v polovině 19. století poznáte podle toho, že náhle končí poměrně vysokými stromy. Takový les více trpí drsným jesenickým počasím, všimněte si, kolik korun smrků kolem vás je rozlámáno sněhem.
Ochrana přírody
Nacházíte se v Národní přírodní rezervaci Šerák – Keprník. Turisté mají právo procházet se po značených turistických stezkách, které nejsou lemovány hromadami odpadků, přestože jsou využívány řadou dalších turistů…
Kontakty
Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz