česky english deutsch polski <<< >>>

Výlet Keprnickými horami

Doteky severu

Cítíte tu zvláštní vůni? A proč nerostou stromy na této podivné louce? Kdepak, toto není louka, jakou známe z podhůří. Tady je mokro, chlad, půda se nebezpečně houpe pod nohama a přežijí jen silné povahy. Místo kopretin a modrých zvonků přebírá vládu RAŠELINÍK.

Kde se vzalo rašeliniště?

Přemýšleli jste někdy, jaké živly daly vzniknout zvláštnímu místu zvanému rašeliniště, světu malých tůňek a polštářků mechu rašeliníku uprostřed lesa? Zkusme nahlédnout do receptáře paní Přírody: „Základem je vhodné podloží, kámen, který nepropustí vodu a rostlinám navíc nedá mnoho živin. Dále příznivý tvar reliéfu, třeba plochý hřeben nebo široké sedlo, které umožní vodě odtékat jen velmi pomalu. Přidejte časté, vydatné deště. A k tomu ještě chlad. Neústupná zima nedovolí slunci vysušit všechnu vodu. Zajistí vhodné podmínky pro růst mokřadních druhů rostlin, třeba mechu rašeliníku, ostřic a suchopýrů. Jejich odumřelá těla se v těchto podmínkách špatně rozkládají, a tak jejich hromaděním vzniká rašelina a po mnoha staletích se vytváří rašeliniště.“

Pozůstalí doby ledové

Rostliny a živočichové zdejšího vrchoviště se v mnohém podobají svým příbuzným ze světa severské tundry. To proto, že zde přežívají z chladnějších období. Tehdy v našich krajích vládly podobné přírodní podmínky jako dnes na vrchovišti a na hřebenech hor. O době ledové by mohly vyprávět kyhanky, šichy, suchopýry, klikvy, sýc rousný, ořešník kropenatý nebo žluťásek borůvkový.

Ořešník kropenatý

Tetřívek obecný

Přežijí jen trpaslíci

Všimli jste si, že zdejší rostliny se plazí u země a nebo vypadají jako přírodní trpaslíci? Nízký vzrůst je způsoben nedostatkem živin v půdě. Proto tu nenajdeme stejné druhy jako v okolní krajině, kde je živin o něco více. Přežijí jen ti nenároční, třeba klikvy, kyhanky, brusinky či vlochyně.

Klikva bahenní v rašeliníku

Víte, že..?

Mech rašeliník pojme při deštích obrovské množství vody? Promáčená půda rašelinišť nedovolí vyrůst vyšším stromům? Nejtišší z vás mohou velmi vzácně zahlédnout tetřevovité ptáky, kteří se v těchto místech živí bobulemi?

Ochrana přírody

Nacházíte se v Národní přírodní rezervaci Šerák – Keprník. Každý návštěvník má právo přenocovat, schovat se před nepříznivým počasím nebo se jen občerstvit v některé chatě a vychutnávat si přitom jedinečnou atmosféru jesenických hor.

Užitečné informace

Užitečné informace

Horská služba – nonstop tel. 602 666 603

GPS pozice

N 50° 9.713', E 17° 7.109'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz